Průmyslové demokracie si řekly, že se ještě zkusí zachránit

Summity skupiny G7, tedy sedmi průmyslových a demokratických národů, mohou vypadat nudně. Možná se nad humrovými chlebíčky opravdu řeší něco důležitého. Tedy alespoň doufám. Tentokrát se na setkání zástupců USA, Kanady, Německa, Británie, Francie, Itálie a Japonska jednalo o klimatické změně, spalování uhlí nebo příčinách, dopadech a poučeních z dobíhající pandemie covidu-19.

Komentář Praha / Carbis Bay Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Summit lídrů G7 v anglickém Cornwallu. | Foto: Patrick Semansky | Zdroj: ČTK/AP

Někdo by mohl mávnout rukou nad marností setkání několika hlavounů. V Pekingu měli jiný názor a vlastně v kritickém ohlasu na setkání zemí G7 vyhmátli cosi podstatného, když uvedli, že doba, kdy světlu vládlo pár bohatých zemí, je pryč.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý komentář Jana Fingerlanda

Čína proti vládě bohatých a mocných zemí asi nic nemá, pokud je mezi nimi. Ale zcela správně v Pekingu viděli, že hlavním tématem jednání průmyslových demokracií je budoucí poměr mezi tím, jak velký koláč vlivu budou mít západní země a co zbude na Peking.

Lze to ilustrovat na jednom z hlavních témat setkání, totiž dalšího společného podnikání ve věci pandemie covidu. Bohaté státy Západu jsou připraveny začít poskytovat poměrně velké množství vakcíny chudším nebo hůře spravovaným státům.

Snad i z idealismu nebo z pragmatických důvodů, protože ani domácí epidemie nebude zažehnána, dokud kdesi daleko bude skomírat ekonomika nebo se budou rodit nové kmeny viru.

Vakcínová diplomacie

Jenže vakcínová velkorysost má ještě jeden pragmatický důvod, a to skutečnost, že i Čínská lidová republika vede svou vakcínovou diplomacii. A kdesi v pomyslném politickém prostoru mezi Západem a Čínou žijí miliardy lidí, kteří přijmou pomoc od jednoho z dvou bloků a případně se k jednomu z nich přidají.

Z podobného důvodu hodlá skupina bohatých průmyslových zemí vytvořit rámec, díky kterému by se v případě příští pandemie zkrátil vývoj vakcíny na méně než 100 dní a vytvořily se celosvětové testovací kapacity, které by zpomalily šíření viru. Už teď se bojuje o podobu příští virové patálie a jejích geopolitických dopadů.

Státy G7 darují chudým zemím přes miliardu vakcín. Lídři slíbili peníze i na boj proti klimatickým změnám

Číst článek

Totéž platí i o další důležité položce jednání v Cornwallu. Americký prezident Joe Biden na jednání představil plán, který se jmenuje Vybudovat lepší svět. Je to nabídka rozvojové pomoci méně úspěšným národům.

Ale také jasná alternativa k čínské Hedvábné stezce, která má oficiálně prospět oboustranně výhodnému obchodu mezi Čínou a světem, ale také, kdesi v druhém plánu, dostat některé země pod čínský vliv.

I zde jde ze západní strany o směs idealismu a geopolitického zájmu v rámci boje o dnešní „třetí svět“. Něco podobného bychom asi našli i v otázce boje proti klimatické změně.

Není dobojováno

V dokumentech G7 se otevřeně mluví o tom, že jde o úsilí vedené zájmem o „společné hodnoty“. Navzdory nihilismu, s nímž jsme si zvykli dívat se na světovou politiku, pořád platí, že mezi tím, jak vypadá společnost podle západních představ a těch – například – čínských, je rozdíl.

Pokud jednání G7 v Cornwallu budeme pozorovat z ještě většího odstupu, uvidíme, že se vlastně mluvilo o něčem ještě mnohem závažnějším. Čínská vláda věří – nebo se tak tváří – že přináší zcela nový, efektivnější a trvalejší přístup k řešení společenských problémů. Že tento nový druh politiky vystřídá ten západní a že jej nabízí i třetím zemím.

Země, sdílející s členy G7 podobný pohled na svět, vypadají, že tak trochu rezignovaly. Vůle bránit se, natož šířit liberální, sociální a demokratický systém ochabuje.

Sedm státníků, kteří se setkali na chudé periferii Velké Británie, jako kdyby chtělo říci, že tato bitva přece zatím není dobojována, protože pár nápadů v kapse ještě mají.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Jan Fingerland Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme