Švédsko končí éru geopolitického svatouškovství

Snad žádná země nevstupovala s tak smíšenými pocity do Severoatlantické aliance, jak to brzy zažije Švédsko. Toto království prostě následuje poznanou nutnost. Švédsko bývalo vojenskou mocností, jak nám připomíná ruka s mečem na pražském znaku, vzpomínka na obranu města před švédskými výboji v 17. století.

Komentář Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Švédská premiérka Magdalena Anderssonová

Švédská premiérka Magdalena Anderssonová | Foto: Henrik Montgomery/TT | Zdroj: ČTK/AP

Jenže Švédové naposledy vedli válku před více než dvěma staletími, pak udělali zcela vědomé rozhodnutí, že se z evropských bojišť stáhnou. Na své straně měli geografii, totiž odlehlou polohu. Současně si ale švédská politika byla po celou existenci Sovětského svazu vědoma nebezpečí z Východu, například na základě zkušenosti svého finského souseda. 

Přehrát

00:00 / 00:00

Jan Fingerland: Švédsko končí éru geopolitického svatouškovství

Právě na srovnání s Finskem lze ilustrovat některé podstatné rozdíly. Finská neutralita měla jiný původ a místo ve finském sebenazírání, jak jsme o tom v tomto pořadu už dříve hovořili. Především ale oba státy reagovaly odlišně na konec studené války a následný rozpad Sovětského svazu.

Finsko, přímý soused Ruska, nikdy nezrušilo brannou povinnost, modernizovalo výzbroj a udržovalo vysoké obranné výdaje. Helsinky by mohly snadno povolat do zbraně 280 tisíc vycvičených mužů a žen. Švédsko naopak přivítalo novou éru rychlým poklesem veškerých zbrojních výdajů a redukcí výzbroje i mužstva.

Na druhou stranu ale Švédsko nebylo úplně naivní a po ruském záboru Krymu v roce 2014 reagovalo mnohem citlivěji než státy střední Evropy na novou situaci. Švédové začali znovu modernizovat a zvětšovat armádu, obnovili brannou povinnost, i když povoláváni jsou jen nemnozí, a vrátili se na základnu na velkém ostrově Gotland v Baltském moři. Právě na případu Gotlandu lze ilustrovat novou situaci Švédska po roce 2014, případně po letošním únoru.

Vachrlatá pozice

Ruský přístup ke švédským úvahám o připojení k alianci byl pozoruhodný. Místo pokusu ubezpečit tamní veřejnost, že vstoupit do NATO je drahé a zbytečné, se ruské lodě, ponorky a letouny opakovaně výstražně pohybovaly v pohraniční oblasti včetně Gotlandu, který byl vzhledem k poloze první na ráně.

Moskvě se tak podařilo postupně umořit hlady skoro všechny švédské posvátné krávy jako iluze, že země by měla stát v čele jaderného odzbrojení, a musí tedy zůstat mimo NATO. Když se takto Rusům podařilo oslabit švédskou rezistenci vůči svodům Aliance a současně nahnat do ní sousední Finsko, nastal okamžik, kdy se Švédsko ocitlo na nakloněné rovině.

Pokud by se rozhodlo být „neutrálním“ státem, zůstalo by v podstatě osamoceno, protože v baltské oblasti už jsou jen členské státy NATO – nebo Rusko. Ruský tlak na něj by podstatně zesílil. Zvláště ošemetná by byla situace ostrova Gotlandu, vystrčeného do moře, jenž by byl ideálním cílem, pokud by se Rusko rozhodlo vrátit k salámové taktice, jak si ji vyzkoušelo třeba na Krymu nebo v Doněcku. Rusko by Gotland snadno obsadilo a Švédsko by mohlo jen přihlížet.

Dosavadní členské státy NATO jako Dánsko nebo Norsko vyslali do Stockholmu vzkaz, že jejich prioritou je kolektivní obrana v rámci Aliance. Švédskou neutralitu občas chápali jako tamní egoismus a svatouškovství, které oni nehodlají krýt. I kdyby se nakonec, třeba ve vlastním zájmu, rozhodli švédským sousedům v případě ruského útoku pomoci, ztratili by Švédové rozhodující desítky hodin.

Švédsko se tedy velmi pravděpodobně stane členskou zemí Aliance. Možná bez nadšení, ale s úlevou. Do NATO je dostal Vladimir Putin a geopolitická logika Severní Evropy.  

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Jan Fingerland Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme