Svět je ještě normální. Nebudu nic komentovat, jdu s manželkou do divadla

"... vaše pozvání do diskuse o současné politické situaci musím odmítnout, večer jdu s manželkou do divadla." Právě tato věta, pronesená ústy významného českého právníka, když ho kolegové zvali do vysílání, aby okomentoval to, co se kolem nás v těchto dnech děje, mě inspirovala k sepsání následujících řádek.

Zápisník Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Bohuslav Sobotka. | Zdroj: Reuters

Od úterka sledujeme divadelní představení na téma 'jak se podává demise a oznamuje nedemise české vlády'. Finální rozuzlení ještě nenastalo, tak mnozí asi nevědí, jestli se mají smát, plakat, pískat či tleskat.

Přesto se neděje nic neobvyklého, emoce k divadlu a k politice patří. Když ale představení skončí, v kuloárech prohodíme pár slov se známými, v šatně si vyzvedneme kabáty a kráčíme domů, popřípadě na drink. Život pokračuje dál a naštěstí ještě pořád existují akce, které můžeme navštívit, abychom nemuseli sledovat divadlo, o kterém pořádně nevíme, co si opravdu myslet.

Květen bývá vrcholem kulturní sezony. Za pár dní začíná největší český festival vážné hudby Pražské jaro. Ve stejný den se otevřou brány holešovického Výstaviště, kde je největší tuzemský knižní veletrh Svět knihy.

Jeho nové vedení slíbilo, že ve stále neopravené hale Průmyslového paláce ubude vystavovatelů, kteří prezentují mimo krásných knížek také předměty, kvůli kterým lidé na přehlídku toho nejlepšího, co se na českém knižním trhu urodilo, nechodí.

A ve výčtu mohu pokračovat - zkušební provoz zahájí 12. května po víc než sto letech opravené Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze. Jeho ředitelka po měsících vyjednávání a letech plánování dosáhla se svými kolegy svého: UMRPUM, které spravuje mimo jiné i jednu z nejcennějších světových sbírek Františka Drtikola či českého skla, bude mít důstojný vstup, toalety a hlavně moderní výstavní prostory.

A jestliže jsem vás tak trochu navnadila slibem, že zamíříme do divadla – tak dodám, že 12. května začíná mezinárodní divadelní festival Divadelní svět Brno.

Na programu je například představení německého souboru Residenztheater – uvede aktualizovanou antickou tragédii Král Oidipús a měla by být o věčném honu za poznáním pravdy, který ve finále představuje bolestivou nejednotnost mezi teorií a praxí v našem vnímání a myšlení. Jak případné téma pro tyto dny.

Michaela Vetešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme