Světová atletika se rozpíná, samozřejmě kvůli penězům

Není tomu tak dávno, co si ve finálovém turnaji mistrovství světa ve fotbalu zahrálo jen 16 mužstev a v elitní skupině hokejového šampionátu jsme dokonce po léta napočítali účastníků pouhých šest. V současnosti si kvůli květnovému mistrovství prodlouží sezónu hokejisté šestnácti zemí a fotbalový šampionát se od roku 2026 rozroste dokonce na 48 týmů.

Zápisník z MS Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto

Ilustrační foto | Zdroj: © Getty Images for IAAF

Rozpínavost není cizí ani jinak velmi konzervativní atletice.

Její šéfové sice tvrdě odmítají změny, přesněji malé úpravy hmotnosti vrhačského náčiní, aby se po více než čtvrtstoletí konečně změnily světové rekordy v některých disciplínách, ale stejně jako v jiných sportovních odvětvích usilovně přemýšlejí, jak co nejvíce vydělat na televizních právech.

Atleti se chystají na mistrovství světa. Čeští muži chtějí napravit neúspěchy z Pekingu

Číst článek

Metody? Klíčovou okopírovali u „kolegů“. Zatímco na všechny závody prvního atletického mistrovství v Helsinkách v roce 1983 stačilo dnů osm, londýnská přehlídka se dostala už na číslo dvouciferné.

Z deseti soutěžních dnů se přitom jen ve čtyřech zaplní plocha olympijského stadionu i v dopoledních hodinách, a to zřejmě jen kvůli sedmibojařkám a desetibojařům. Ti by totiž během dvou večerních bloků všechny své disciplíny absolvovat rozhodně nestihli.

Úpravu programu šampionátu běžný atletický fanda asi příliš komentovat nebude, ale k novým disciplínám určitě pár slov pronese. Zařazení smíšené štafety do programu olympijských her v Tokiu 2020 jistě nikdo zpochybňovat nebude.

Vzpomeňte, jak je populární v biatlonu, ale novinka v programu letošního londýnského mistrovství - chůze žen na 50 kilometrů se bezesporu nikdy atraktivní nestane. Pro diváky i atletky. Celkové kvalitě a sledovanosti desetidenních závodů v britské metropoli však ani neublíží.

Miroslav Augustin Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme