Prima CNN News - národní, nebo mezinárodní televize?

Třetí nejposlouchanější americká televizní stanice, po Fox News a MSNBS, ohlásila, že poskytne licenci třetí nejposlouchanější české stanici. Jak to může vypadat? Některé zkušenosti ze zahraničí ukazují, že rozhodující je byznys, ne kvalita zpravodajství. Nelze proto s jistotou říct, jak bude nový kanál fungovat u nás.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Logo zpravodajského kanálu CNN Prima News | Zdroj: FTV Prima

Zatím se sice hovoří o tom, že zpravodajství ze zahraničí bude dodávat CNN a domácí bude obhospodařovat Prima, ale jak to ve skutečnosti bude vypadat, to teprve uvidíme.

V Česku do roka vznikne nový zpravodajský kanál. Prima se dohodla s americkou stanicí CNN

Číst článek

Zkušenosti z Turecka či ze sousedního Rakouska, kde vysílá EU24.tv, ukazují, že flexibilita majitelů licence je veliká. Jinými slovy: rozhodující roli má byznys, a ne kvalita zpravodajství. V Rakousku jde výhradně o národní zpravodajský kanál a značka CNN tam slouží jako spolehlivé marketingové logo. Proto nelze zatím vyloučit, jak tento nový kanál bude fungovat u nás.

Problém tohoto projektu může být v tom, že žurnalistický profil obou stanic je hodně odlišný: zpravodajství CNN je považováno za liberální, zatímco podobné pořady na Primě lze klasifikovat spíše jako konzervativní. Stačí si připomenout jejich vystrašené vysílání o migraci a uniklou nahrávku, na níž šéfka zpravodajství Primy Jitka Obzinová přikazovala redaktorům, aby se ve svých vyjádřeních striktně řídili postoji majitelů.

Tento zvolený kurz pak přilákal do vysílání Primy známé kritiky České televize Terezu Spencerovou, Petra Žantovského či Benjamina Kurase.

Nejmodernější v Evropě

Z toho vyplývají obavy, že pokud se obě stanice na zpravodajském profilu neshodnou, mohl by tento projekt dopadnout podobně jako v Rakousku. Pak by ovšem Česká televize nemusela mít tak velké obavy z toho, že se Primě podaří odlákat jejich zkušené redaktory. Odejdou jen ti, kteří se nechají nachytat na peníze, což bude dost důležitá zkouška zpravodajského týmu ČT 24.

Jediné, co lze bezpečně zatím o nové stanici Prima CNN News říci, je, že bude v satelitní i kabelové nabídce a i jako pozemní kanál v běžném i vysokém rozlišení. Jde o druhý pokus o konkurenci velmi zdařilé ČT 24.

První podobná televize s názvem Z1 vysílala digitálně v letech 2008 až 2011 a po úspěšném začátku skončila z finančních důvodů.

To by se – pokud bude této nové stanici udělena licence – v tomto případě nemělo stát, neboť jde o dobře zavedený a fungující subjekt nejen ve Spojených státech, ale i v mnoha dalších zemích jako je Indonésie, Filipíny, Turecko, Švýcarsko, Řecko a Rakousko.

Prima CNN News by byla prvním podobným kanálem ve střední Evropě, bude sídlit v nové centrále Primy v bývalém sídle společnosti Vodafone v pražských Strašnicích, kde má vzniknout nejmodernější vysílací studio v Evropě.

Prima, která byla založena v roce 1993 jako první soukromá televize, v současné době provozuje osm televizních kanálů a šest rozhlasových stanic. Příchod CNN do této skupiny, která ke zprávám doposud přilákala kolem 600 tisíc diváků, by dle odborníků mohl zapříčinit nárůst poslechovosti a příjmů z reklamy až o tři procenta.

A zřejmě o stejný efekt jde i majitelům Primy, pánům Ivanu Zachovi a Vladimíru Komárovi. Podle posledních dostupných údajů tato televize v roce 2016 vykázala přibližně půlmiliardový zisk. A protože je údajně ve hře i prodej televize Nova, je tento krok logický.

Karel Hvížďala Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme