Ten článek vám zakazuju vydat

Autorský zákon je oblíbená výmluva úředníků, kterým se nechce skládat účty veřejnosti, za autorské dílo schovávají právní analýzy i policejní mapy. Jako poslední se do téhle řady takyautorů zařadil ministr spravedlnosti Robert Pelikán z ANO, který se rozvášnil při obhajobě svého stranického šéfa a následně chtěl vzít silná slova zpět.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Robert Pelikán

Robert Pelikán | Foto: Marián Vojtek

Jedenáctý paragraf autorského zákona dává autorovi výhradní právo rozhodnout, zda se jeho dílo zveřejní, či nikoli. Právě tohoto ustanovení se snažil (po zásluze neúspěšně) dovolat ministr Robert Pelikán, který se pasoval na spoluautora svého vlastního rozhovoru pro časopis Respekt a touto pseudoprávní konstrukcí se pokusil vydání textu zastavit.

Ministr při domluveném a nahrávaném rozhovoru s Ondřejem Kundrou nejdříve bez důkazů obvinil policii, že se snaží žádostí o vydání stranického šéfa Andreje Babiše zasáhnout do voleb, a následně svá tvrzení odmítl čímkoli doložit. Nabídl akorát teorii, že policisté měli počkat po volbách, protože po nich stejně budou muset o vydání požádat znovu novou sněmovnu, a současnou žádostí tedy nic nezískají. Mohli tedy s vyšetřováním ještě nějakou dobu posečkat.

Že útokem na policii přešlápl, Pelikánovi došlo vzápětí. „Rozhovor je pořád ještě moje autorské dílo. Máme autorský zákon, bez mého souhlasu rozhovor nevyjde,“ hrozil autorovi, že vydání textu zablokuje. Pochopitelně marně, Respekt nejen že text vydal, ale ještě ministrovu rádoby právnímu strašení věnoval úvodník. Pochopitelně, kdyby politici získali právo autorizovat vše, co vypustí z úst, média by mohla vydávat leda tiskové zprávy.

Celá věc je ještě o to trapnější, že šéf resortu spravedlnosti je vystudovaný právník a advokát, na rozdíl od policie či ministerstvo zdravotnictví by se tedy laciného právního zastrašování měl vyvarovat i s ohledem na stavovskou čest.

A autor, ač neprávník, si navíc dovolí zaspekulovat, že autorské právo právě zde ministrovi nesvědčilo ani v rovině teoretické. Aby bylo možné zmíněné výroky prohlásit za autorské dílo, tak by muselo jít o „jedinečný výsledek tvůrčí činnosti“. Přitom s tvrzením, že policie vyšetřuje na objednávku, přišel Pelikánův šéf Andrej Babiš už dávno, v kontaktu s médii to opakuje málem i místo pozdravu. O nějaké jedinečnosti Pelikánova útoku na policii tedy nemůže být ani řeč.

Jan Cibulka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme