Ukradli nám Davisův pohár!

Tenisový Davisův pohár už nebude opravdový! Tak jak ho známe. A to ani vzdáleně. Podle rozhodnutí Mezinárodní tenisové federace se místo staletého tradičního modelu bude hrát od roku 2019 finálový turnaj za účasti 18 týmů v jednom týdnu na jednom místě. Jde - překvapivě - o finance…

Ostrava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

O Davisův pohár se bude od roku 2019 hrát novým systémem | Foto: Gonzalo Fuentes | Zdroj: Reuters

Tradiční značka prý dosluhovala. Finančně strádala a špičkoví tenisté až na výjimky neměli zájem Davis Cup hrát. Čí je to chyba? Mezinárodní tenisové federace! Copak existuje pro malého tenistu něco většího než grandslamové turnaje a Davisův pohár? A to se nebavíme o penězích, ale o sportovních hodnotách.

Šéf českého tenisu Kaderka: Davis Cup na 25 let odchází do neznáma

Číst článek

Největší sportovní hodnotou jakékoliv akce je totiž její tradice. Jistě s postupem desítek a stovek let je třeba kosmeticky modernizovat, ale ne takhle radikálně. A sice tak, že přijde finanční skupina kolem fotbalisty Barcelony Piquého s finančním příslibem a tenisová federace Davisův pohár rázem „prodá“.

Situaci ve světovém tenisu bych přirovnal k dalším sportům. Například cyklistice. Mezinárodní cyklistická federace pořádá mistrovství světa, ale nejlákavější akce typu Tour de France jdou mimo ni. Podobné je to v tenise. Tam zaštiťuje ty nejlepší turnaje ATP a na tenisové činovníky zbývají jen série Futures, tedy třetí liga.

Prostě molochy, kterým asi jako v případě Davis Cupu musí někdo jiný nabízet řešení, protože není v silách federace „modernizovat“ sportovní poklady po vlastní ose.

Legendy se bouří

Když vyhráli Ivan Lendl s Tomášem Šmídem, Pavlem Složilem a Janem Kodešem v roce 1980 poprvé v historii Československa tuhle soutěž, byl to famózní úspěch. Dlouho se tenisový národ načekal, než Tomáš Berdych s Radkem Štěpánkem dvakrát dokázali své vzory napodobit.

Finálový turnaj, dva vítězné sety. Šéfové světového tenisu odsouhlasili radikální změny Davis Cupu

Číst článek

Teď by se ale další generace nejen českých tenistů vůbec nemusela představit svému publiku. Už nikdy možná neuvidíme tenisty v „reprezentačních“ barvách v Ostravě, v Brně, v Praze... Na tuto realitu upozorňují světové i tuzemské legendy. Ozval se třeba Jan Kodeš a jsem přesvědčen, že podobně by mluvili Ivan Lendl, Stefan Edberg, Boris Becker nebo Australan Roy Emerson, který vyhrál Davis Cup celkem osmkrát, což je rekordní výsledek.

V zemích, které nepořádají grandslamové turnaje (ty se hrají v Austrálii, Francii, Velké Británii a USA), je největší šance představit se vlastnímu publiku Davisův pohár. V Německu si tak vybudoval pozici megahvězdy díky týmové soutěži právě Boris Becker s Michaelem Stichem, ve Švédsku zase Stefan Edberg s Matsem Wilanderem. A tenis díky týmovým úspěchům lákal další následovníky. Teď nejspíš uvidí mladí tenisté a tenistky své vzory jen v televizi.

Kosmický tenis

Už je po boji, přes sedmdesát procent delegátů Mezinárodní tenisové federace hlasovalo v Orlandu pro změnu. Od roku 2019 se bude hrát podle výše zmíněného modelu. Za revolucí stojí fotbalový obránce Gerard Piqué – opora slavné Barcelony. Je prezidentem společnosti Kosmos, která s revoluční myšlenkou přišla. Takže od příštího roku se bude hrát kosmický Davisův pohár. A to se jedná na podobné téma i o ženském Fed Cupu… Svět už prostě nebude stejný, můžeme si postesknout my staromilci.

David Procházka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme