Šestý fedcupový titul, sedmá hrdinka

V týmových soutěžích napříč všemi sporty najdeme jen málo příkladů dominance jako je ta česká fedcupová. Sestavy kapitána Petra Pály vyhrály 6 titulů v posledních 8 letech. A jen rozlohou mnohem větší Spojené státy zažily v historii „Poháru federace“ srovnatelně úspěšnou (jen o malinko lepší) éru.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kateřina Siniaková s týmovými kolegyněmi po šesté fedcupové výhře | Foto: Michal Kamaryt | Zdroj: ČTK

V letech 1976 až 1982 zvítězily Američanky sedmkrát v řadě, v porovnání se současným českým obdobím se ale na titulech podílelo méně tenistek. Je sice fakt, že se tehdy hrálo jiným systémem, a v týmu byly nejdřív dvě, pak tři a až potom čtyři hráčky, ale ve zmíněném období napočítáme jen 7 jmen ve vítězných finálových sestavách. Casalsovou, Kingovou, Evertovou, Austinovou, Jordanovou, Jaegerovou a Navrátilovou.

‚Loni jsem měla ve Fed Cupu premiéru a teď tohle.‘ Siniaková po vítězném finále neskrývala radost

Číst článek

Českých finalistek s titulem z roků 2011 až 2018 je hned 9. Kvitová, Šafářová, Hradecká, Peschkeová, Hlaváčková, Karolína Plíšková, Strýcová, Siniaková a Krejčíková. To jen dokazuje, jak široká je u nás v posledních letech zásobárna špičkových tenistek. K tomu můžeme připočítat například i Alletrovou, Benešovou, Koukalovou či třeba Smitkovou, které v mistrovských sezonách zasáhly do některého ze zápasů a pomohly týmu k celkovému triumfu.

O tom, jak kvalitní je základna, vypovídá i početný seznam „hrdinek“, které zařídily rozhodující finálový bod nebo se na něm spolupodílely jako členky vítězného deblového páru.

Jsou na něm Květa Peschkeová a Lucie Hradecká za výhru v roce 2011 v Moskvě, Lucie Šafářová s Prahou 2012, Petra Kvitová se stejným místem o dva roky později. V letech 2015 a 2016 v Praze a ve Štrasburku rozhodly Barbora Strýcová a Karolína Plíšková, čerstvým a v pořadí sedmým jménem je Kateřina Siniaková.

A sedmička jistě nemusí být konečným číslem. Petra Pálu zatím „kapitánování“ baví. A i když už nemůže počítat s Lucií Šafářovou či Barborou Strýcovou, které se s týmovou soutěží rozloučily, stále má odkud brát. A tak krom současných opor může někdy příště povolat například už vyzkoušenou Markétu Vondroušovou či třeba Karolínu Muchovou.

Český ženský tenis zažívá bezesporu nejúspěšnější období, minimálně pokud jde o týmové soutěžení. A v tuto chvíli se zdá, že jediné, co jej může oslabit, je očekávaná změna herního systému po roce 2020.

Jaroslav Plašil Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme