Hledání viníka tragických požárů v Řecku

Počet mrtvých, zraněných a nezvěstných, které za sebou zanechaly hrůzné požáry v Řecku, neustále narůstá. Je tedy logické, že se v Řecku i zahraničí zvažuje, kdo a co za tragédii nebývalých rozměrů může. V Řecku samotném zatím existuje několik verzí.

Tento článek je více než rok starý.

Komentář Atény Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Za prvé se zdá, že požáry poblíž letoviska Kineta přibližně 50 kilometrů západně od Atén mají na svědomí jiskry od elektrických transformátorů. Pokud se tato verze potvrdí, bude nutné vysvětlit, kdo může za jejich nedostatečnou údržbu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Thomas Kulidakis: Hledání viníka tragických požárů v Řecku

Nalézt konkrétního viníka nebude v tomto případě snadné. Platí totiž princip kolektivní viny a vše se také může vysvětlit vynucenými úspornými opatřeními, která zasáhla všechny sektory řeckého státu. Včetně společnosti obhospodařující energetickou infrastrukturu.

V případě druhého rozsáhlého požáru na východním předměstí Atén, který si vyžádal zatím nejvíce obětí, se operuje s verzí žhářského útoku. Nasvědčuje jí skutečnost, že ohniska se objevila téměř ve stejné chvíli na několika místech. Stejně jako minulý rok, i letos by se řeckým úřadům mohlo podařit viníka vypátrat.

S takovým šetřením mají bohužel místní bezpečnostní složky mnoho zkušeností. Motivací nemusí být jen třeba duševní porucha řádění pyromana, ale také lidská chamtivost. Snaha získat v budoucnu půdu a naložit s ní podle svého. Na vině může být samozřejmě také neopatrné zacházení s ohněm. Ve vyprahlé půdě a každodenních až čtyřicetistupňových teplotách stačí k vypuknutí požáru málo.

Ničivé požáry v Řecku zachytily i satelity, vláda vyhlásila třídenní státní smutek

Číst článek

Silný vítr a klimatické změny

Na vnitropolitické scéně se prozatím hlavní politické strany drží zpátky. Vláda organizuje nouzová opatření, pomoc postiženým a hašení požárů. Největší opoziční strana prohlásila, že si je vědoma potřeby nejdřív zvládnout krizovou situaci. Až potom se hádat.

Originální přístup prokázal jeden vysoký církevní hodnostář, podle nějž na Řecko pohromu přivolal premiér Alexis Tsipras. Je prý neznaboh a tak přišel trest Boží. Od takových extrémních názorů se vedení církve naštěstí okamžitě distancovalo. Nepomáhají totiž ničemu.

Dočasné politické příměří ale nemusí trvat dlouho. Je zřejmé, že se budoucí spory budou ubírat následujícími směry. Za prvé, první večer podle místních autorit situaci zkomplikovala neexistence celostního evakuačního plánu.

Za druhé, už na jaře se veřejně probíralo nebezpečné podfinancování a nízký počet personálu záchranných složek. Včetně hasičů. I oni se totiž stali oběťmi škrtů prováděných v rámci memoranda uzavřeného se zahraničními věřiteli.

Prozatím je jisté jen jedno. Za vysoký počet obětí na hustě obydleném předměstí může především silný vítr, který přispěl k enormně rychlému šíření plamenů a kouře. Řadu lidí katastrofa zastihla na cestě, když se chystali z postižených oblastí odjet.

Stejně tak vítr zkomplikoval situaci těm, kteří se snažili uniknout před řáděním ohně v živlu opačném, vodě. Mnoho z nich se totiž utopilo. Mluví se ještě o jednom viníkovi. Klimatické změně, která způsobuje extrémní výkyvy počasí nejen v Řecku. Hledání viníků je sice důležité, ale teď je hlavní udržet situaci pod kontrolou.

Thomas Kulidakis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme