Trestní oznámení bez odpovědnosti

Už před lety upozorňovala část právnické obce, tedy hlavně soudci a advokáti, na to, jak se u nás rozmohla jakási móda podávání trestních oznámení. A to nejen na obchodní konkurenty, ale mnohdy i na politiky.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

A že je běžné, aby po volbách na jakékoli úrovni do úřadu nově příchozí podávali trestní oznámení na své předchůdce, kteří podle nich špatně spravovali veřejný majetek nebo finance. Přičemž ale často chybí důkazy o takovém počínání.

Ty by měla přece dodat policie, jež se každým oznámením musí zabývat. A oznamovatel doposud žádnou odpovědnost nemá, dokonce jej to ani nic nestojí. I když se pak ukáže, že skutečně o nic nešlo, ten, na koho bylo oznámení podáno, může být snadno v očích veřejnosti značně poškozen. Neb Češi rádi věří šálivému úsloví o troše pravdy na každém šprochu. 

Dalším negativním efektem je pak samozřejmě zavalení policistů a soudů kauzami vyvěrajícími z pouhých domněnek, nebo dokonce ze zlého úmyslu.  

Nástroj politického boje

Což souvisí s čerstvým výrokem Ústavního soudu, který říká, že na třineckou starostku Věru Palkovskou kvůli tomu, že si město platilo externí auditorskou firmu, podal tamní zastupitel trestné oznámení ve snaze poškodit ji v politickém boji. Soudce zpravodaj Jan Filip zároveň upozornil, že takové jednání doposud opomíjí česká právní úprava, ačkoli by mělo jít o trestný čin.

Proč už státní zástupce nezajímají 'trafiky'?

Číst článek

Což ovšem znamená: dokud se příslušný paragraf do trestního zákoníku nevčlení, „národní sport“ podávání trestních oznámení může klidně pokračovat. A dodejme, jde o zbraň velmi nepříjemnou, která má za důsledek, že se mnozí rozhodující činitelé obávají zásadnějších rozhodnutí, aby se nedostali do hledáčku vyšetřovatelů poté, co na ně za nějaký podpis může vlastně kdokoli podat trestní oznámení. 

Samozřejmě, právo nebo dokonce povinnost upozornit na cosi podezřelého platit musí, ale to, co vidíme doslova dlouhé roky, je zase druhý extrém. 

A nejen třinecká kauza ukazuje, že se na úrovni komunální politiky stává skutečně nástrojem politického boje. Jestli se verdikt Ústavního soudu stane podnětem pro zřejmě potřebnou úpravu trestního řádu, ovšem teprve uvidíme. 

Ondřej Konrád Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme