Trumpův summit ve 'špinavé díře'

Brusel dnes hostí summit NATO, který je od začátku do konce šitý na míru americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Bude ho provázet dostatečná sláva, aby byl „great“ a „amazing“, a má být dostatečně krátký, aby šéf Bílého domu udržel pozornost a nezačal něco vymýšlet na Twitteru. A koná se v době, aby pasoval do první zahraniční cesty hlavy Spojených států.

Tento článek je více než rok starý.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald J. Trump

Americký prezident Donald J. Trump | Zdroj: Reuters

Sám Trump přitom před svým zvolením nazval Brusel „hellhole", tedy brlohem nebo špinavou dírou, a organizaci, kvůli které sem přiletěl, označil za překonanou.

Trump potvrdil přijetí Zemana v Bílém domě, tvrdí kancléř Mynář. Termín ovšem neuvedl

Číst článek

Ač minimálně jeden z účastníků summitu má údajně pozvání do Bílého domu už z konce loňského roku, bude to pro něj stejně jako většinu zbylých premiérů a prezidentů první příležitost se s Trumpem potkat. Nebo být aspoň ve stejné místnosti.

Diplomaté sice tvrdí, že nemají ze svých metropolí pokyn zajistit pro své šéfy setkání s nejmocnějším mužem planety, dá se ale očekávat, že největší fronta bude právě na Trumpa a na vytouženou fotku s ním.

Prostředí pro takovou památku na summit bude dostatečně reprezentativní. Místo starého „kontejnerového" ústředí aliance ze 60. let se lídři členských států sejdou ve zbrusu nové budově, kterou NATO u příležitosti Trumpova příletu slavnostně převezme. Ještě ji slavnostně neotevře, protože i přes několikaleté zpoždění s její dostavbou a dvojnásobné navýšení nákladů stále není připravená na používání, ale jindy se to prostě americkému prezidentovi nehodilo.

NATO není zastaralé, řekl Trump. Členy aliance vyzval ke zvýšení výdajů na armádu

Číst článek

U vchodu do této hypermoderní obdoby Potěmkinovy vesnice budou odhaleny pozůstatky Berlínské zdi jako memento studené války a newyorských Dvojčat jako připomínka transatlantické solidarity. Po atentátech z 11. září totiž NATO poprvé a zatím naposledy aktivovalo článek 5, který velí ostatním členům přijít na pomoc napadenému aliančnímu partnerovi. Ten článek, který Trump ve své předvolební kampani zpochybnil.

Ale dost škarohlídství. Od nástupu do Bílého domu americký prezident ujišťuje, že Spojené státy závazky vůči spojencům dodrží (pokud ti budou dávat dost na obranu) a ani NATO už nepovažuje za tak zastaralou organizaci. A třeba po 24 hodinách strávených v Bruselu vezme zpátky i tu špinavou díru.

Filip Nerad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme