Týden očima Petra Schwarze: Sabine, ombudsman Křeček a geneticky upravená slepice

Hned zkraje týdne k nám přifičela Sabina, 300 tisíc domácností zůstalo bez proudu, létaly střechy, padaly stromy a v Plzni i jakýsi opilec do řeky, ale dokázal se sám vyškrábat ven.

Tento článek je více než rok starý.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hasiči v Královéhradeckém kraji odstraňovali během pondělí následky bouře Sabine

Hasiči v Královéhradeckém kraji odstraňovali během pondělí následky bouře Sabine | Zdroj: HZS Královéhradeckého kraje

Premiér Babiš se odjel rekreovat na lyže do Alp, hnutí ANO přešlo na volnoběh a v české politice se žádný fičák nekonal. Tedy s jednou výjimkou.

Tajné hlasování v Poslanecké sněmovně o tři hlasy rozhodlo, že novým veřejným ochráncem práv se stane 81letý prezidentův kandidát Stanislav Křeček, a ten rozhodně není ombudsmanem, který by svou autoritou sjednocoval společnost, naopak.

Přehrát

00:00 / 00:00

Týden očima Petra Schwarze: Sabine, ombudsman Křeček, kobylky a geneticky upravená slepice

Křeček měl slíbené hlasy SPD, aby ho podpořili, vyzval své poslance šéf ČSSD Hamáček – zdaleka ne pro všechny to ale bylo stravitelné sousto, podle kuloárů nakonec Křeček získal hlas hodně poslanců hnutí ANO, komunistů a také Václava Klause mladšího.

Pro většinu opozice je naopak Křečkovo vítězství špatnou zprávou a zklamáním, dobrým kandidátem nebyl ani pro jeho předchůdkyni v úřadu Šabatovou a členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny rovnou označili Křečka za nepřijatelného odborně, názorově i lidsky a upozornili, že kromě jiného užíval neoprávněně titul doktora práv.

Rozporné zprávy

Spolek Milion chvilek pro demokracii svolal na protest další demonstraci a Křeček sám po svém zvolení v rozhovoru pro Seznam Zprávy mezi jiným vyhlásil, že je bezpochyby kandidátem bez škraloupu, když byl zvolen, že jsme se nikdy nedočkali, aby Romové konečně sami řekli, co si přejí a jak chtějí žít s většinovou společností.

A také potvrdil, že podle jeho názoru nás muslimové jdou obsadit – což doložil tím, že občané to prý vědí a ten strach tady takový ve společnosti existuje. Tak se pojďme bát. 

Svět se musí čím dál víc obávat nového koronaviru, který dostal tento týden od Světové zdravotnické organizace WHO jméno Covid-19. Podle WHO je tím nejhorším nepřítelem lidstva, jakého si můžeme představit, a šířící se epidemie je větší hrozbou než globální terorismus a tudíž je na čase, aby se svět konečně probral a začal s virem bojovat tak agresivně, jak jen dokáže.

V Číně začaly padat hlavy za to, že v době, kdy se epidemie ještě dala lépe zvládnout, tamní úřady se místo toho snažily nebezpečí ututlat a k šíření nákazy tak napomohly.

Rozporné zprávy přicházely z Číny i tento týden: ve středu úřady hlásily, že nově nakažených je nejméně od ledna, což by mohlo podporovat názor čínského zdravotního experta, že epidemie v dubnu může skončit – aby naopak jen o den později přiznaly, že v epicentru nákazy přibylo nově 15 tisíc nakažených, což prý ovšem je jen důsledek jiného počítání, kdo je vlastně nemocný. Kolik ale nemocných je opravdu, to úřady zřejmě ani netuší.

Potvrzení od rodičů

Slovenské vládní strany na tom těsně před volbami nejsou s preferencemi vůbec dobře, a tak nasadily těžký kalibr – extra dárky pro voliče. Na rychle svolané mimořádné schůzi parlamentu chtějí ještě na poslední chvíli uzákonit třináctý důchod, dvojnásobné přídavky na děti či osvobodit řidiče od placení za dálnice.

Východní Afriku zaplavila hejna sarančat. Největší mají desítky kilometrů v průměru a sežerou vše, co roste.

Poslední předvolební průzkum na Slovensku. Vede Smer, popularita opozičního hnutí OLaNO stoupá

Číst článek

Velká Británie je pryč z Evropské unie a příznivci brexitu mohli jásat, že unikli oněm příslovečným bruselským byrokratům, ti vlastní ale jejich roli hravě zastanou.

Britské ministerstvo vnitra vyzvalo 101letého Itala, který právě kvůli brexitu musel žádat o takzvaný status usedlíka, aby mu jeho totožnost potvrdili rodiče, se kterými se měl dostavit na příslušný úřad. Na vyřízení žádosti Ital, jenž se do Británie přestěhoval v roce 1966, stále čeká.

Kriminálka na Maltě se nemazala se svými kolegy a pro podvody s přesčasy zadržela více než polovinu všech tamních dopravních policistů. A čeští vědci vyvinuli první geneticky upravenou slepici.

Ať si nepůsobíme zbytečné strachy a bojíme se toho, čeho je zapotřebí se bát, přeje posluchačům Českého rozhlasu Plus, sobě i celému světu Petr Schwarz.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Petr Schwarz Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme