Týden očima Petra Schwarze: Váha slova

Další týden plný českých koronavirových rekordů, denní počet nakažených letí vzhůru, stoupá počet mrtvých a lůžka v nemocnicích se rychle zaplňují.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zdravotnictví Prymula apeloval na veřejnost, aby dodržovala opatření, a varoval, že dalších deset až čtrnáct dní bude kritických. | Foto: Petr Topič | Zdroj: MAFRA / Profimedia

Vláda schválila urychlenou výstavbu polní nemocnice s až 500 lůžky v areálu výstaviště v pražských Letňanech, přijala další přísná opatření, zavřela školy, hospody, kulturní zařízení i sportoviště.

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) apeloval na veřejnost, aby opatření dodržovala, a varoval, že dalších deset až čtrnáct dní bude kritických a situace se bude dále zhoršovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý komentář Petra Schwarze

Hrozba dalšího ekonomického lockdownu nabývá čím dál reálnějších obrysů, jenže premiér Andrej Babiš (ANO) i prezident Miloš Zeman se shodli v názoru, že už na něj nemáme peníze.

Slibované zlepšení komunikace ohledně koronavirových opatření mělo zatím ten výsledek, že podle aktuálního průzkumu CVVM účinnosti opatření věří už jen necelá polovina Čechů, a podle průzkumu Behavio sedm z deseti si buď myslí, že vláda situaci vůbec nezvládá, nebo má k jejím postupům velké výhrady.

A jen tři procenta se domnívají, že to Babišův kabinet zvládá skvěle. Kdepak jsou ty ještě celkem nedávné časy, kdy premiér vyzýval média, aby veřejnost koronavirem nestrašila.

Hradní výjimky

Přestože současná nařízení zakazují všem lidem z podhradí setkávat se na veřejnosti více než v šesti, vyznamenání se předávat na Pražském hradě na státní svátek 28. října konat zřejmě budou.

Definitivně o tom rozhodne hlavní hygienička příští týden. Po návštěvě premiéra Babiše a vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) u hlavy státu v Lánech byl alespoň plánovaný počet účastníků zredukován na prezidenta a vyznamenané.

Dlouholetý podporovatel Miloše Zemana, zpěvák Daniel Hůlka, tak každopádně nebude mít možnost při té příležitosti vrátit prezidentovi vyznamenání, které od něj obdržel.

Tento úmysl oznámil Hůlka v otevřeném dopise poté, co se v rozhovoru pro MF Dnes Zeman nelichotivě vyjádřil nejen o Hůlkovi samotném, ale i o umělcích obecně a krachujících podnikatelích.

Pozoruhodná je ale zejména reakce hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka, který obvinil Hůlku ze lži, protože hlavě státu prý podsouvá výroky, které nikdy neřekl, a Hůlka prý vychází z mediálních zkazek.

Na základě toho pak Ovčáček dovozuje, že mainstreamová média, v tomto případě tedy deník ze svěřenského fondu premiéra Babiše, mohou být v krizových situacích nebezpečná, když „otevřeně lžou nebo šíří dezinformace“. Proti znění rozhovoru ovšem Hrad neprotestoval a MF Dnes má jeho záznam. Inu, podivné jsou cesty hradních pravd, nebo spíše postpravd.

Trumpovy trampoty

Americký prezident Donald Trump si pro své předvolební video vypůjčil výrok hlavního epidemiologa Fauciho, který ovšem byl zcela vytržený z kontextu, aby se zdálo, že Fauci Trumpa chválí, jak zvládl pandemii. Velký prorok doby postfaktické Trump námitky smetl ze stolu s tím, že ona slova Fauci řekl a jsou nahraná. Že ovšem nemluvil o něm, nechal stranou.

Trumpova nominantka do Nejvyššího soudu Amy Barettová, kterou se tam současný prezident snaží prosadit ještě narychlo před brzkými volbami, se blamovala při slyšení před Senátem, když dokázala vyjmenovat jen čtyři z pěti práv, která Američanům zaručuje první dodatek ústavy.

Slovenské zmatky

Slovenský premiér Igor Matovič se ztrapnil na summitu v Bruselu, když napřed nevěděl, jak začít – s tím se obrátil na mluvčí –, a když se konečně chytil, po chvíli zase ztratil nit a požádal špatnou angličtinou o možnost začít znovu. Když zjistil, že je v přímém přenosu, chytil se za hlavu a projev zkráceně zopakoval.

Slovenský soud uznal Kotlebu vinným z pravicového extremismu. Vyměřil mu čtyřleté vězení

Číst článek

Předsedu slovenské opoziční parlamentní LSNS Mariana Kotlebu odsoudil specializovaný soud zatím nepravomocně na 4 roky a 4 měsíce vězení za propagaci nacismu. Před třemi lety Kotleba na den výročí vzniku fašistického Slovenského státu rozdával sociálně slabým šeky na 1488 eur – čísla 14 a 88 jsou ovšem známé neonacistické šifry.

Muzeum ve francouzském Nantes odložilo výstavu o zakladateli mongolské říše Čingischánovi, kterou mělo pořádat s čínským partnerským muzeem. Čínské úřady totiž tlačily, aby z textů výstavy zmizela slova „mongolský“ a „říše“ a z názvu i jméno Čingischána. V Číně se totiž snaží Mongoly počínštit. 

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Petr Schwarz Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme