Týden očima Petra Schwarze: Problémy, umělé problémy a umělé maso

Začal advent a i do měst přišla zima a sníh. Vláda povolila s omezeními otevřít všechny obchody, restaurace a hospody, provozovny služeb, fitness centra, bazény, knihovny, muzea, galerie i památky.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nákupní centra otevřela po rozvolnění vládních opatření | Foto: Stanislav Heloňa / MAFRA | Zdroj: Profimedia

Stopku má pořád živá kultura, divadla, koncerty i kina. Zavřeno bude mít nadále Pražský hrad, na který podle prezidentského mluvčího Ovčáčka a kancléře Mynáře není možné automaticky aplikovat opatření platná pro jiné hrady, památky nebo galerie, protože by například přeplněná nádvoří mohla ohrozit zdraví návštěvníků.

Přehrát

00:00 / 00:00

Týden očima Petra Schwarze: Problémy, umělé problémy a umělé maso

Neotevřela ani některá pohostinství a část z nich už asi neotevře nikdy. Největší nával zájemců mají teď kadeřnictví a fronta se stála třeba i na výstavu Rembrandta. Od 18. prosince mají v Česku otevřít i lyžařské vleky a lanovky, ty ve většině Evropy zůstanou zavřené přinejmenším do Vánoc, zpravidla ale ještě déle.

Za našimi hranicemi totiž protikoronavirová opatření zatím spíše zpřísňují než uvolňují a mnohde počítají i s tím, že ani na Vánoce se nebude u svátečního stolu smět setkat moc lidí, aby neriskovali třetí vlnu nákazy. „Budou to jiné Vánoce,“ upozornil italský premiér Conte. A podobně varoval i francouzský prezident Macron: „Nebudou to Vánoce, na které jsme zvyklí.“

Národní koordinátor testování Hajdúch končí. Nechce krýt rozhodnutí vlády, se kterými nesouhlasí

Číst článek

Národní koordinátor testování na covid-19 Hajdúch rezignoval, mimo jiné proto, že nechtěl dál odborně krýt politická rozhodnutí, se kterými nesouhlasí, a přitom se o některých dozvídal až z médií.

Ještě dva týdny se mohou nechat zdarma testovat pedagogové, zatím o to ale měli dost malý zájem, přestože na školách se i přes omezený provoz nákaza docela rychle šíří. Od 18. prosince by pak měli mít možnost se nechat před vánočními svátky zdarma otestovat všichni.

Ať se můžeme radovat z věcí, které nejsou umělé

Pokus o vývoj naší vlastní české protikoronavirové vakcíny skončil, podle ministra zdravotnictví Blatného už v něm není potřeba pokračovat, když jsou na trhu vakcíny jiné. Které navíc fungují, chtělo by se dodat.

ANKETA: Většina ministrů se nechá očkovat proti koronaviru. Váhá Babiš, Brabec i prezident Zeman

Číst článek

Těmito vakcínami by chtěl stát do poloviny příštího roku proočkovat 5,5 milionu lidí – tolik se jich ale podle průzkumů zatím nechat očkovat nechce, i když je to jediná cesta v dohledu, jak pandemii zastavit a vrátit se k normálnímu životu.

Přestože očkování má být nepovinné, zdarma a stát má převzít zodpovědnost za případné vedlejší účinky, někteří zákonodárci ve sněmovně se rozhodli bojovat proti tomu, co nazývají „vznik dvoutřídní společnosti očkovaných a neočkovaných“. Například podle nezařazeného poslance Volného, zvoleného za SPD, kvůli tomu „poteče dříve nebo později krev“ a je to „znásilnění vakcínou“. Jako vážně.

Ve Spojených státech se stal určitou kultovní záležitostí erotický román o vědkyni, která se zamilovala do koronaviru a zkumavka s ním v ní vzbuzuje milostné touhy, ale autorka knihy přiznává, že ji napsala jen pro peníze.

Sex, lži a covid v Bruselu: v kauze Józsefa Szájera jde o mnohem víc než o papalášství, vysvětluje zpravodaj

Číst článek

Podle několika europoslanců potvrzuje konečná verze auditu Evropské komise střet zájmů premiéra Babiše. Maďarsko a Polsko stále blokují schválení evropského rozpočtu a zároveň i bilionového záchranného koronavirového balíku, vadí jim, že čerpání dotací má být podmíněno vládou práva v zemi, která dotace přijímá.

Jen pro vyjasnění – nejde tedy o to, že by se měnila pravidla, ale o to, že ta země, která je nedodržuje, by kvůli tomu mohla přijít o peníze z kapes evropských daňových poplatníků.

Maďarský premiér Orbán navíc přišel nyní v Bruselu o svého asi nejvýznamnějšího politika. Když o minulém víkendu oznámil rezignaci dlouholetý europoslanec Szájer s odkazem na rostoucí duševní zátěž, Orbánův Fidesz na něj pěl chválu a označil ho za nejuznávanějšího maďarského europoslance a za nekompromisního obránce maďarské suverenity a maďarských hodnot.

Jenže vzápětí se ukázalo, že belgická policie kvůli porušování protikoronavirových opatření vpadla na sex party pětadvaceti převážně nahých mužů a Szájer se zranil při pokusu utéct před strážci zákona oknem po okapu, navíc mu v batohu našli drogu. Ach, ty hodnoty.

Donald Trump stále odmítá uznat porážku v prezidentských volbách a mluví o velkých podvodech, přestože i jeden z jeho nejvěrnějších, ministr spravedlnosti Barr, potvrdil, že jeho úřad žádné důkazy o významných podvodech nezaznamenal.

Singapur jako první země na světě povolil maso, které nepochází ze zvířat, ale je vypěstováno ze zvířecích buněk laboratorně. Izraelský start-up oznámil, že umí laboratorně bez krav vyrobit mléko a mléčné výrobky. Ať se můžeme pořád radovat z věcí, které nejsou umělé, přeje posluchačům Českého rozhlasu Plus, sobě i celému světu Petr Schwarz.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Petr Schwarz Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme