Metály pro holky z naší školky. Ale jen dvě

Státním svátkem jsme oslavili výročí založení už neexistujícího státu, od kterého odvozujeme svoji moderní státnost, premiér Andrej Babiš ukázal státnickou tvář a pronesl vůči domácím oponentům nekonfrontační projev, podle budoucího premiéra Petra Fialy by koaliční smlouva k nové vládě mohla být hotová už příští týden, v Rakousku začal platit Klimaticket, celoroční jízdenka na veškeré vlaky, autobusy nebo MHD v zemi za necelých 1100 eur.

Komentář Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiřina Bohdalová stála v lednu 2013 při vítězství Miloše Zemana v první přímé volbě prezidenta po jeho boku.

Jiřina Bohdalová stála v lednu 2013 při vítězství Miloše Zemana v první přímé volbě prezidenta po jeho boku. | Foto: Milan Malíček/Právo | Zdroj: Profimedia

V komunistické Severní Koreji chtějí nedostatek potravin řešit průmyslovým chovem a konzumací okrasných černých labutí, jejichž maso je podle vládního tisku prý lahodné a zdravé.

Přehrát

00:00 / 00:00

Týden očima Petra Schwarze: Metály pro holky z naší školky. Ale jen dvě

Letošní várku státních vyznamenání, udělovanou při příležitosti 28. října, chce prezident Zeman předat osobně až 1. ledna s vyhlídkou, že se do té doby uzdraví z nemoci, od tohoto týdne ho léčí nové lékařské konzilium. Na seznamu vyznamenaných je 27 mužů a jen dvě ženy, třetina oceněných dostane metál in memoriam a jako každoročně se na tomto seznamu objevují vedle osobností, na jejichž ocenění panuje všeobecná shoda, i jména, která vyvolávají mnohá pozvednutí obočí.

Takže třeba úplně nejvyšší státní řád dostane vedle prvního československého kosmonauta velice populární herečka z okruhu prezidentových podporovatelů, ocenění za přínos kultuře a umění zas obdrží i předlistopadový textař pop music, mezi jiným autor básnivého skvostu se jménem Holky z naší školky. Zřejmě aby se to nepletlo, když stejný metál dostal i autor hudby tohoto proslulého hitu, který i po letech slabším povahám působí záškuby v těle.

Ať víme, komu brát telefon

Slovenský expremiér Fico má na krku nový skandál. Policie údajně při vyšetřování jiné trestné činnosti náhodně nahrála v lovecké chatě rozhovory Fica, doprovázeného jeho někdejším ministrem vnitra Kaliňákem, s advokáty obviněných ve velkých korupčních kauzách. Fico na nahrávkách mluví třeba o tom, že mu kdosi z kanceláře ukradl blíže neurčený počet zlatých mincí a k tomu 50 tisíc eur, tedy asi milion a čtvrt na naše koruny. Ficovi ale ani nestálo za to krádež hlásit, aby se někdo neptal, proč měl tolik peněz v kanceláři – šťastný to muž.

Slovenská policie má podle médií odposlechy ze schůzek Fica. Mají potvrzovat snahy ovlivňovat kauzy

Číst článek

Evropská unie přitvrzuje proti Polsku, Varšava dostala k půlmilionové pokutě v eurech za pokračující těžbu v Turówě od evropského soudního dvora další pokutu ve výši milion eur denně za to, že nezastavila činnost disciplinární komise, která umožňuje vládě kontrolovat soudce. Dopady brexitu na britské hospodářství budou podle šéfa britského Úřadu pro rozpočtovou odpovědnost Richarda Hughese dvakrát horší než dopady pandemie – zatímco odchod z EU dlouhodobě sníží HDP o 4 procenta, vliv pandemie o další dvě.

Na atlantickém pobřeží Francie se přemnožily chobotnice a vyžírají rybářům úlovky z nastražených sítí. Dosti bizarní úlovek se podařil značně překvapeným slovenským policistům – za jediný den odchytili za volantem jediného vozidla hned tři opilé řidiče. Hladina alkoholu se u odchycených řidičů onoho vozidla navíc postupně zvyšovala, první skončil v cele předběžného zadržení s jedním a půl promile v krvi, druhý měl už o tři čtvrtě promile více, a třetí dokonce nadýchal téměř 3,5 promile – to už se už blíží smrtelné hranici.

Italskou policii zase překvapil muž, který na služebně nedaleko Říma žádal strážce zákona, aby si soudem uložený několikaletý trest domácího vězení mohl odsedět v kriminále, doma už prý s manželkou nemohl vydržet.

To v Česku se zas šokujícím způsobem choval strážník v Českých Budějovicích – opilou ženu, která se s ním dohadovala, ale nikterak ho fyzicky neohrožovala, napadl pěstí a muže, který se ženy zastal, už ležícího na zemi počastoval kopanci. Zcela zbytečně – a neúspěšně – pátral záchranný tým v Coloradu přes noc po muži, který se nevrátil z túry do hor a záchranářům nebral telefon. Pohřešovaný turista se druhý den objevil sám a záchranářům vysvětlil, že zcela zásadně nebere telefonické hovory z neznámého čísla.

Třiačtyřicet procent Američanů věří podle průzkumu agentury YouGov na duchy a démony, další téměř pětina si jejich existencí není jistá a rovněž pětina tvrdí, že se s nimi osobně setkali. Zajímavostí je, že na duchy a démony více věří republikáni, více než polovina, zatímco demokratů na ně věří „pouze“ třetina. Ať víme, komu brát telefon, a také stále máme na paměti, že i nesmyslům může věřit hodně lidí, přeje posluchačům Českého rozhlasu Plus, sobě i celému světu Petr Schwarz.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Petr Schwarz Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme