Týden očima Petra Schwarze: Když nemáte telefon, telefonujte aneb Vskutku dobré rady

Belgická vláda se tento týden dočkala kritiky i posměchu, když se ve věstníku, na kterém zveřejňuje všelijaké zákony, vyhlášky a nařízení, zčistajasna objevil uprostřed zákona o ceně léků recept na přípravu chřestu i s přáním dobré chuti na závěr. Úřady tento „omyl“ promptně napravily, přesto se v Belgii hojně diskutoval a všimla si ho třeba i britská BBC.

Tento článek je více než rok starý.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předsedy dolní komory ruského parlamentu Vjačeslav Volodin

Předsedy dolní komory ruského parlamentu Vjačeslav Volodin | Zdroj: Fotobanka Profimedia

To u nás už nějaké prkotiny ve vládních materiálech snad ani nestojí za pozornost úředníků – a tak ještě mnoho měsíců po zahájení registrace k očkování na covid můžeme v manuálu pro zájemce o tuto registraci na stránkách ministerstva zdravotnictví, v sekci často kladených dotazů, hned na začátku najít na otázku „Co mám dělat, když nemám telefon?“ famózní radu „Obraťte se na asistenční linku 1221, každý den od 8 do 19 hodin“.

Přehrát

00:00 / 00:00

Týden očima Petra Schwarze: Když nemáte telefon, telefonujte aneb Vskutku dobré rady

Jasně, když nemáte telefon, telefonujte, ale jen ve vymezených hodinách, jindy tam nejsou.

Je hezké vědět, že na ministerstvu neztrácejí svůj pořádně černý humor ani v těch nejkritičtějších dobách a vysmívají se sami sobě, že nedokážou sestavit ani ten nejjednodušší materiál, aby dával smysl.

Pak už se nemusíme divit, že tento týden Nejvyšší správní soud označil za nezákonné další z plošných opatření kabinetu Andreje Babiše (ANO) přijatých na základě opatření ministerstva zdravotnictví, tentokrát dubnové uzavření mateřských a základních škol.

Odolnost vůči radám

Rada přišla i od předsedy dolní komory ruského parlamentu Vjačeslava Volodina. Česko by podle něho mělo být Rusku zavázané a vděčné za vše, co pro něj udělalo, nežádat odškodnění za nějaké Vrbětice, pamatovat, že „ruskému rolníkovi trvá dlouho, než zapřáhne, ale pak jede rychle“, a omluvit se.

Mluvčí ruské diplomacie: Moskva od Prahy žádá vysvětlení o činnosti českých tajných služeb v Rusku

Číst článek

Zajímavá rada, a ještě zajímavější je, že jeden z nejvyšších ruských představitelů toto nežádá jen po nás, ale zároveň po Ukrajině a státech Pobaltí, a řadí nás přitom nepřímo na stejnou úroveň, tedy ne mezi za sovětských dob alespoň formálně samostatné státy, ale mezi přímé součásti ruského impéria zvaného Sovětský svaz. A to je jistě dobré vědět.

Podle Volodina jsme i my naopak dlužni Rusku, protože občané Ruské federace prý nepožadovali od nás to, co nám dávali a sami si odtrhovali od úst. Těžko říct, jestli do toho zahrnuje i sovětskou okupaci, ale hovoří o jakési ochraně před vnějšími hrozbami – to by v jeho očích mohlo být totéž.

A vůbec pikantní je jeho výzva, abychom nezapomněli, že Rusko na sebe vzalo závazky ohledně splacení dluhu Sovětského svazu, tedy toho dluhu, o kterém se v jiných souvislostech teď hodně hovořilo i u nás, toho dluhu, ze kterého nám Rusko polovinu, tedy přes 50 miliard, nesplatilo vůbec – a z té druhé poloviny za Zemanovy vlády ještě většina po cestě do českého státního rozpočtu jaksi dodnes nevysvětlitelně zmizela.

Hlasování o nedůvěře Babišově vládě v Poslanecké sněmovně přineslo nakonec uspokojení všem – vláda důvěru obhájila, komunisté vládu podrželi i jakoby nepodrželi a mohli voličům ukázat, že se distancují ode všech, opoziční koalice si mohly oddechnout, že nedůvěra neprošla a nemusí se bát, co prezident Miloš Zeman vymyslí, SPD potvrdila svým voličům, že je prostě proti, a i dvě poslankyně Trikolóry aspoň sundaly roušky, takže se mluvilo i o nich.

A všichni dohromady si mohli plamennými projevy rozdmýchat volební kampaně, prostě všeobecný úspěch.

Prezident Zeman slavnostně otevřel lávku v Lánské oboře. Slovensko zahajuje očkování Sputnikem, ale avizovaný zájem o něj se nedostavil, na 200 tisíc dávek se přihlásilo 5 tisíc zájemců. Stádo patnácti slonů z neznámých důvodů opustilo v jižní Číně rezervaci a vydalo se na túru, zatím urazilo 500 kilometrů.

Telefonické „rady“ údajných bankovních úředníků připravily šestatřicetiletého muže ze Šumperska o 200 tisíc. Podvodníci mu zavolali, že má napadený účet a někdo se z něj snaží vybrat peníze a zároveň si další peníze na jeho konto vypůjčit. Muž podle jejich instrukcí ve snaze peníze zachránit vybral z bankomatu sto tisíc, další peníze si vypůjčil od své banky na předschválený úvěr a rovněž vybral a všechny pak přes bankomat na kryptoměny odeslal do neznáma. Odolnost vůči nevyžádaným a nehorázným radám všeho druhu přeje posluchačům Českého rozhlasu Plus, sobě i celému světu Petr Schwarz.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Petr Schwarz Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme