Týden očima Petra Schwarze: Peníze, peníze, lumpové a Ctrl-X

Lídři evropských zemí se ve čtvrtek sjeli do Bruselu na zvláštní summit unie k rozpočtu na léta 2021–27. Protože se ale nepodařilo najít shodu ani na celkové výši rozpočtu, předseda Evropské rady Michel začátek společného jednání několikrát odložil a vyjednával s lídry jednotlivých zemí separátně, v noci na pátek až do 6.00, a stejně neúspěšně, přes den v jednání pokračoval, aby večer summit předčasně skončil bez dohody. Takže příště.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lídři evropských zemí se ve čtvrtek sjeli do Bruselu na zvláštní summit unie k rozpočtu na léta 2021-27. | Foto: Alexas_Fotos/ CC0 Creative Commons | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Ústavní soud po třech letech zkoumání odmítl podnět podaný prezidentem Milošem Zemanem a skupinou poslanců Babišova hnutí ANO a rozhodl, že zákon o střetu zájmů není v rozporu s ústavním pořádkem a platí v plném rozsahu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si výběr nejdůležitějších zpráv týdne očima Petra Schwarze

Podle premiéra Andreje Babiše byl tento zákon přijat výhradně kvůli němu a také proto se pro něj ujala přezdívka „lex Babiš“. Ústavní soudci ale došli k názoru, že zákon je dostatečně obecný, netýká se jen Babiše a limituje i tisíce dalších veřejných činitelů. A v nálezu zkonstatovali, že stát není podnik. Aspoň někdo to ví.

Zpožděný alarm

Česká obchodní inspekce oznámila, že loni provedla 52 kontrol těch, kteří lidem nabízí, že jim zprostředkují přechod k jinému dodavateli energií za výhodnějších podmínek a z těchto 52 kontrol hned v devětačtyřiceti případech zjistila, že byly porušeny zákony.

Podle ředitele České obchodní inspekce Bezecného jsou výsledky alarmující, škoda, že alarm nespustil na příslušných úřadech už mnohem dříve, spousta lidí nemusela přijít o spousty peněz.

Jenže ministerstvo průmyslu o obchodu dvojministra a vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO) teprve chystá zákonnou změnu, podle které by se tito podomní a telefonní nabízeči díry do rodinného rozpočtu měli alespoň registrovat, doposud žádný papír ke své pozoruhodné a důkladného dozoru hodné činnosti nepotřebují.

Pokud byste se ale chtěli soudit, vláda na návrh ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO) tento týden odsouhlasila, že byste za to měli také podstatně víc zaplatit, některé soudní poplatky se mají od července zdvojnásobit. Podle Benešové je cílem dosáhnout, aby lidé nepodávali šikanózní žaloby, premiér Babiš zase tvrdí, že chtějí lidi přesvědčit, aby spory, které jdou řešit mimo soudy, také mimo soudy řešili.

Bohužel Babiš s Benešovou neporadili, jak mají třeba lidé řešit rozvod, který mimosoudně prostě řešit v žádném případě nejde, a přitom poplatek za něj i za vypořádání společného jmění manželů má na dvojnásobek vzrůst také. Jestli tedy rozvod nepovažují za šikanózní.

Hrdinka s mopem

„Černou díru v Mléčné dráze obíhají podivné objekty,“ hlásal tento týden titulek serveru Novinky. Příslušný článek doplňoval, že objekty se chovají jako hvězdy, ale vypadají jako oblak plynu. Je to asi pro mnohé překvapivé, ale nebyl to článek o politice.

Bouře Dennis přivála na irské pobřeží téměř osmdesát metrů dlouhou nákladní loď plující pod tanzanskou vlajkou, kterou posádka porouchanou opustila před skoro rokem a půl u Bermud, a od té doby se potloukala Atlantikem, spatřili ji i nedaleko Afriky.

VIDEO: V Polsku se uklízečka vrhla během přepadení na útočníka mopem. Zahnala ho

Číst článek

Třiačtyřicetiletý rasista postřílel v německém Hanau devět imigrantů včetně těhotné ženy, pak zastřelil i svou matku a nakonec sebe. I v zemi, kde je velmi přísná kontrola zbraní, měl střelec zbrojní licenci.

Polskou hrdinkou se stala žena, která jen za pomoci kbelíku vody a mopu, který měla právě v ruce, vyhnala ze svého obchodu ozbrojeného a jistě v té chvíli velice překvapeného lupiče.

Zemřel počítačový vědec Larry Tesler, jehož na první pohled neskutečně jednoduchý vynález dnes používá snad každý, kdo používá počítač – vymyslel totiž mezi jiným CTRL-C, CTRL-V či CTRL-X.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Petr Schwarz Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme