Polsko bouchlo do stolu. A uvolnilo cestu Leopardům na Ukrajinu

Současná polská vláda Práva a spravedlnosti měla v otázce Ukrajiny pravdu, připravila Polsko na současný vývoj asi nejlépe z evropských zemí. Rusku a celému prostoru věnovala pozornosti, jako v Evropě nikdo jiný. A navíc většinou Poláci mají v tom, co říkají a požadují, pravdu. A přes své někdy brutální způsoby dosahují výsledku, který by v diplomatických rukavičkách trval tak dlouho, že by to Ukrajina, bránící se ruské agresi, nemusela vydržet.

Komentář Varšava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace Ukrajinců před budovou Evropské rady v Bruselu na podporu dodávek tanků Leopard

Demonstrace Ukrajinců před budovou Evropské rady v Bruselu na podporu dodávek tanků Leopard | Zdroj: Fotobanka Profimedia

V současnosti je na stole otázka dodávek západních tanků Ukrajině. Má-li mít Ukrajina nejen šanci udělat nějakou jarní ofenzívu, ale možná jen ustát očekávaný jarní ruský nápor, potřebuje dodávku co největšího množství těžkých západních zbraní. S tanky na prvním místě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Luboš Palata: Polsko bouchlo do stolu. A uvolnilo cestu Leopardům na Ukrajinu

Postsovětská téčka ze skladů v bývalém východním bloku už došla. Pro představu teď pro Ukrajinu v Česku opravují a upravují tyto bývalé sovětské tanky dovezené až z dalekého Maroka. Jediným moderním tankem, který se v současnosti v Evropské unii v dostatečném množství vyrábí a je v dostatečném množství zastoupen v armádách evropských členů NATO, je německý Leopard.

Jeho dvojková řada představuje špičkový tank, který by mohl v dostatečném množství přinést Ukrajině rozhodující výhodu na bojišti. Jenže zatímco jeho předností je německá kvalita, jeho základním problémem je to, že je právě německý.

Uděláme správnou věc

Německo ušlo za poslední rok od počátku ruské invaze velký kus cesty. Berlín nejdříve pomáhal Ukrajině jen helmami a obvazovým materiálem, postupně přišla bývalá východoněmecká výzbroj a výstroj. Pak protiletecké Gepardy a dnes už i baterie Patriotů. Na tradičně pacifistickou zemi docela pokrok.

Německo poskytne Ukrajině 14 tanků Leopard 2. Moskva hrozí vyhrocením konfliktu

Číst článek

Jenže z pohledu Polska a hlavně Ukrajiny pokrok příliš pomalý. Je to dnes Německo, které nechce Ukrajině dodat tanky Leopard, a dokonce brání jiným zemím, aby je tam reexportovalo.

A tady přišel správný postoj Polska. Když jednání s Německem nikam nevedlo, nikdo úplně neví, proč se Němci staví na zadní, řekl polský premiér Mateusz Morawiecki, že když nedostane Varšava zelenou z Berlína, nebude na německý souhlas čekat. A dodá Ukrajině tanky Leopard ze své výzbroje sama.

„Uděláme správnou věc,“ řekl premiér Morawiecki. Výrazně tím posílil ty německé politiky, kteří Ukrajině tanky dodat chtějí. Což jsou v podstatě všechny demokratické strany, s výjimkou sociálních demokratů kancléře Olafa Scholze.

A ejhle, po polském bouchnutí do stolu se ledy pohnuly. Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková uvedla, že proti reexportu Leopardů na Ukrajinu Berlín nic namítat nebude. Takže snad se díky Polákům Ukrajina německých tanků dočká. A snad jich bude dost a snad to bude dokonce i včas.

Autor je komentátor Deníku

Luboš Palata Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme