V Londýně se berou medaile nejen za výkony z letošního šampionátu

Hodně překvapivým zařazením chůze žen na 50 kilometrů do programu, navíc těsně před startem atletického mistrovství světa, se počet disciplín celého šampionátu zvýšil na 48. Logicky se tedy očekávalo, že uvidíme stejný počet slavnostních vyhlášení vítězů, byť se ozývaly a stále ozývají hlasy, že zmíněný chodecký závod buď vůbec, nebo alespoň před časovým limitem žádná atletka nedokončí.

Tento článek je více než rok starý.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalá lotyšská dálkařka Ineta Radevičová na MS v Londýně dostala dodatečně stříbro ze světového šampionátu 2011. Původně druhá Ruska Kučerenková přišla o medaili kvůli dopingu

Bývalá lotyšská dálkařka Ineta Radevičová na MS v Londýně dostala dodatečně stříbro ze světového šampionátu 2011. Původně druhá Ruska Kučerenková přišla o medaili kvůli dopingu | Foto: Phil Noble | Zdroj: Reuters

Organizátoři však znovu překvapili, a to přidáním dalších medailových ceremoniálů. Na stupně pro dekorování nejlepších se postavila například bývalá lotyšská dálkařka Ineta Radevičová. O hezkých pár kilogramů těžší, než si ji pamatujeme, převzala v teplákové soupravě kdysi vyhlášená kráska stříbro za druhé místo na světovém šampionátu 2011, které před šesti lety původně získala Ruska Kučerenková. Kvůli dopingu o něj přišla. 

O pár minut později tleskaly tribuny znovu a mnohem intenzivněji. Pro nové medaile si přišly atletky dvě. Němka Jennifer Oeserová pro stříbro, a Britka Jessica Ennisová-Hillová dokonce pro zlato.

Ruskou vícebojařku Černovovou výsledek dodatečné kontroly odebraných vzorků po sedmibojařské soutěži rovněž na mistrovství světa v Tegu překvapil jistě podobně nemile jako její zmiňovanou krajanku.

Nové vyhlášení bylo s plnou parádou. Cenné kovy dokonce osobně předával prezident IAAF Sebastian Coe a britská atletka, která je asi v sedmém měsíci těhotenství, si poslechla i svou hymnu.

Sedmibojařka Jessica Ennisová-Hillová (vpravo) dodatečně převzala na londýnském MS zlato za soutěž v roce 2011. Němka Jennifer Oeserová (vlevo) pak získala stříbro. Původní vítězka, Ruska Černovová, dopovala | Foto: Phil Noble | Zdroj: Reuters

Boží mlýny melou, spravedlnost vyhrála, satisfakce... Jistě byste našli i jiná označení a hodnocení, přesto není zařazení podobných ceremoniálů asi ideálním řešením.

Informace o tom, že by k podobnému kroku už někdy sáhli šéfové jiných sportovních odvětví, se nikde neobjevily, ale zkuste si vzhledem k obrovskému počtu pozitivních dopingových případů mezi vzpěrači představit třeba jejich šampionáty. 

Prakticky po každé soutěžní kategorii by se na stupních vítězů vystřídaly party dvě. Nejprve by nastoupila trojice, která se o svém medailovém úspěchu dozvěděla dodatečně, a poté premianti z konkrétního mistrovství.

Navíc kvůli obrovské prodlevě u některých prokázaných dopingových případů je docela reálné, že jedno dodatečné vyhlášení nových medailistů v nějaké kategorii by nemuselo být konečné. 

Žádný sportovec samozřejmě medaili, byť se o ní dozvěděl s velkým časovým odstupem, neodmítne, ale každý vám potvrdí, že nikdo vám nemůže vynahradit to, co je po každém úspěchu nejkrásnější - bezprostřední pocity radosti a štěstí.

Pragmatici by dodali, že totéž platí o ušlém zisku za bonusy ze sponzorských smluv.

Miroslav Augustin Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme