Francouzi se stahují z Afriky, vytlačují je ruští Wagnerovi žoldáci

Francouzský prezident Emmanuel Macron oznámil před pár dny oficiální ukončení francouzské vojenské mise v subsaharském Mali. Její vojáci tam byli téměř deset let na žádost tehdejšího prezidenta o pomoc proti expandujícím džihádistům z Al-Káidy a z takzvaného Islámského státu. Ti terorizovali velké oblasti na jih od Sahary, ničili školy, zaváděli všude islám a šaríu.

Komentář Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzští vojáci během leteckého transportu do Mali

Francouzští vojáci během leteckého transportu do Mali | Foto: US Air Force, CC0 Public domain

Jak to v Africe bývá, místní armáda byla na ně krátká. Džihádisté ovládali stále větší území a chystali se dokonce dobýt hlavní město. Několika tisícům francouzských vojáků působícím v rámci operace zvané Barkhane se je dařilo vytlačovat a některé vůdce zlikvidovat a zároveň školit proti teroristům místní armádu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Janyška: Francouzi se stahují z Afriky, vytlačují je ruští Vagnerovi žoldáci

Vojensky ta akce byla pro Francii úspěchem, politicky nakonec prohrou. Proč?

Před rokem se v Mali konal další převrat a noví pučisté francouzskou přítomnost prostě odmítli. Francouzi se tedy rozhodli stáhnout, během pár měsíců odvezli tisíc vojenských vozidel a tuny materiálu. Většinou domů do Francie, protože vzhledem k ruské válce na Ukrajině cítí potřebu navýšit svůj zbrojní stav.

Jsou také velicí zemí jednotek NATO v Rumunsku, kde představují ochotu Aliance bránit jihovýchodní křídlo. A možná, že něco dodají i Ukrajině.

Wagnerovci rekrutují i v Česku. Nováčky hledají mezi finančně znevýhodněnými nebo zločinci, říká novinář

Číst článek

Francie je jediný stát kontinentální Evropy, který disponuje všemi druhy vojenských jednotek a vybavením, jaké potřebuje kompletní armáda. V kontextu Ukrajiny je logické, že Francie se stahuje z Afriky.

Ne ovšem tak docela, své jednotky má v malém počtu celkem třech tisíc v okolních subsaharských státech Čadu, Burkina Fasu a v Nigeru, tam stále asistuje místním armádám v boji s džihádisty. Ti jsou nebezpečím nejen pro Afriku, kde operují, ale i pro Francii.

Spolu s Francií odešly z Mali i jednotky operace Takuba, na které se společně podílelo devět států EU, mezi nimi i ČR. Pro nás bylo důležité, že tu české elitní jednotky měly možnost otestovat se v reálném ohni.

Francouze vytlačili ruští wagnerovci

Odchod Evropanů z Mali měl ovšem daleko širší globální charakter tím, že tamní vojenská junta si pozvala místo nich asi tisíc ruských wagnerovců, těch vycvičených žoldáků. A to bylo červenou čárou pro Francii i pro Evropany. S těmito podivnými jednotkami nemohly jejich armády spolupracovat.

Politolog: Rusové se potýkají s problémy. Vagnerovci kompenzují to, co nezvládá regulérní armáda

Číst článek

Wagnerovci v Mali zapadají do širšího kontextu, kdy Rusko vede hybridní válku proti západnímu světu nejen na Ukrajině, v Evropě a v Sýrii, ale i v Africe. Putin se díky těmto jednotkám vojensky vkliňuje do Afriky a zároveň se tváří, že s nimi nemá nic společného.

Stejně jako kdysi s takzvanými zelenými mužíčky na východě Ukrajiny. Wagnerovci jsou dnes už ve Středoafrické republice, kdysi francouzské sféře zájmu, a odnedávna i v Mali.

Moskvě jde jednak o geopolitickou pozici, jednak ovšem o nerostné zdroje, na které je Afrika bohatá a které se stávají jako nutné komponenty do počítačů, mobilů nebo baterií elektroaut strategickými položkami. Wagnerovci si prý v Mali dali jako podmínku přístup k dolům na zlato.

Autor je publicista a bývalý diplomat

Petr Janyška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme