Když budete hamižní, oloupí vás piráti

Ačkoliv to nepřiznají, pirátské zdroje informací používá většina vědců, včetně těch tuzemských. Nároky nakladatelů totiž překročily únosnou mez a bez informací se věda zkrátka dělat nedá.

Tento článek je více než rok starý.

Sloupek Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | Zdroj: Fotobanka Smartmockups.com

Necelých pět milionů dolarů, tedy v přepočtu asi 105 milionů korun, má podle rozhodnutí soudu ve východní Virginii zaplatit kazašská vědkyně Alexandra Elbakyanová. Důvod? Nelegálně zveřejňovala odborné články vydavatelství American Chemical Society.

K tomu samozřejmě nedojde. Elbakyanová takové peníze nepochybně nemá a do Kazachstánu americké právo nedosáhne. Takové rozhodnutí navíc není první.

Vydavatelství podle soudce rovněž může po poskytovatelích internetových služeb chtít, aby pirátský web Sci-hub zablokovali. Ani to se ale nestane. Web je registrován v Rusku a v době šifrovaného spojení mají telekomunikační firmy čím dál méně nástrojů, jak nějakou stránku zablokovat (navíc si nebudou špinit ruce cizími spory).

Sci-hub tak bude nadále - skrze uniklé přihlašovací údaje - stahovat odborné články z webů vydavatelů a poskytovat je zdarma každému, kdo o ně požádá.

Pro vydavatele je to problém, jelikož poplatky za přístup k textům tvoří drtivou většinu jejich příjmů. Jde přitom o skvělý byznys: samotný výzkum financují nejčastěji státy, časopisy za články výzkumníkům nic neplatí (vědci často ještě platí tzv. "vložné"), díky internetu pak náklady na vydávání klesají.

Naopak ceny článků strmě rostou a začínají být neúnosné i pro instituce jako Harvard. A pokud na web vydavatele přijdete „z ulice“, za zobrazení jednoho odborného textu obvykle zaplatíte okolo 500 korun.

Záchranné lano?

Představu, kolik platí české školy a výzkumné ústavy, si můžete udělat díky registru smluv, stačí hledat vydavatelství Springer, Elsevier, Taylor & Francis, Sage či Wiley-Blackwell. Jde o desítky milionů. Přínos vydavatelů je naopak sporný. Publikace článku v prestižním periodiku by měla být zárukou kvality, jenže to by v nich nesměly vycházet desítky nesmyslných textů vytvořených počítačem.

Problém už si uvědomuje i Evropská unie, proto musí všechny projekty podporované z grantového programu Horizon 2020 zveřejňovat výsledky zdarma v režimu OpenAccess. V budoucnu by se k výsledkům výzkumu placeného z veřejných peněz měl dostat každý.

Vydavatele tedy na jedné straně ohrožují piráti, státy jim ale pomocné lano spíš nehodí, jelikož živobytí vydavatelů představuje pro rozpočty příliš velkou zátěž. A zastání se nedočkají ani od samotných vědců, jak ukazuje podrobná mapa.

Na pirátské lodi jedou úplně všichni. Ano, i v Česku.

Jan Cibulka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme