Šťastný smolař Velké pardubické

Patří mezi nejzkušenější české žokeje a jeho životopis by už ve 44 letech vydal na solidní román. Skromný chlapík ze slezských Štěpánkovic Marek Stromský byl opět velmi blízko vítězství v jednom z nejslavnějších překážkových dostihů na světě. V posledních metrech 128. ročníku Velké pardubické se ale před Hegnuse, na kterém seděl, přehnal Tzigane du Berlais s Janem Faltejskem.

Pardubice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marek Stromský (vlevo) opět útočil na vítězství ve Velké pardubické. A znovu to nevyšlo | Foto: Roman Vondrouš | Zdroj: ČTK

Marek Stromský už přitom dvakrát v historii projel cílem výjimečného závodu na prvním místě, ale v obou případech následovala diskvalifikace. Poprvé v sedle Amant Grise, když v průběhu trati neobjel točný bod a nedodržel tak kurz dostihu, podruhé to pak bylo ještě mnohem bolestnější.

Váňových osm triumfů je nechytatelná meta, myslí si čerstvě pětinásobný šampion Velké pardubické Faltejsek

Číst článek

V roce 2015 ovládl Velkou pardubickou v rekordním čase s Nikasem, sázejícím už byly vyplaceny tučné výhry, protože do dostihu vstupoval kůň s kurzem 21:1, ale po několika dnech přišla nečekaná zpráva. V těle Nikase byly zakázané látky - kofein a theobromin, a tak Stromský přišel kvůli dopingu i o druhé vítězství.

Zklamaný pak ukončil svoji žokejskou kariéru.

Kvůli rodině, fanouškům a asi i trochu kvůli sobě se po pár měsících ale rozhodl k návratu. A to byla i vzhledem k nedostatku zkušených českých žokejů v překážkových dostizích velmi dobrá volba.

Svého snu se Stromský nevzdává

Do své 16. Velké pardubické navíc odstartoval v sedle zkušeného krosaře Hegnuse, o kterém se už před lety mluvilo jako o možném budoucím šampionovi výjimečného dostihu. Aktuálně desetiletý hnědák ale dlouho bojoval se zdravotními problémy. Ty ho pak v aktuální sezoně opustily a v neděli ukázal, jak kvalitní je to kůň.

Marek Stromský tak má ve své sbírce už dvě druhá místa z Velké pardubické, ale po dostihu se rozhodně netvářil, jako by přišel o vítězství.

Naopak. S velkou dávkou nové energie už mluvil o dalším ročníku, ve kterém by mohl přidat start číslo 17 a v pětačtyřiceti letech i vysněný triumf, který už by mu zůstal napořád.

Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme