Velký čáp ve vazbě, ale stále vysoko ve strukturách českého sportu

Místo hokejové horečky, kterou každoročně na začátku května spouští český národní tým, je zatím pro letošní máj příznačnější fotbalová agónie. Šéf českého fotbalu Miroslav Pelta je ve vazbě kvůli dotačnímu skandálu, ve kterém šlo o stovky milionů korun a to má velký dopad na celý sport a jeho financování. Peltovy trable obřích rozměrů ale zatím, zdá se, až tolik nevadí zastřešujícím organizacím – ČUS a ČOV, jejichž místopředsedou dál zůstává.

Sloupek Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Pelta | Foto: Šárka Ševčíková | Zdroj: Český rozhlas

V zajetí se zvířata dožívají vyššího věku než ve volné přírodě, ale to teď Velkému čápovi, jak se přezdívá Miroslavu Peltovi, asi moc optimismu nepřidá. Pelta je ve vazbě za to, že v soukromém bytě domlouval přerozdělování státních dotací s teď už bývalou náměstkyní ministerstva školství Simonou Kratochvílovou.

Způsobem já na bráchu, brácha na mě tak podle police vznikla škoda za 454 milionů korun a z odposlechů se postupně dozvídáme o vazbách na další a další vlivné osoby. Na sobotní Valné hromadě České unie sportu tak ministr financí Andrej Babiš glosoval před zástupci svazů situaci slovy: „Ten fotbal jste podělali."

Bílé místo na Zemanově čínském seznamu? Měl letět i Pelta, ale je ve vazbě

Číst článek

Předseda České unie sportu Miroslav Jansta ale s Babišem rezolutně nesouhlasil. Navíc aktuálně (pro někoho možná překvapivě) ČUS neplánuje žádné kroky, které by Peltu připravily o funkci místopředsedy v organizaci zastřešující sport v Česku.

I přes všechny odposlechy, které se dostaly na veřejnost, totiž Jansta mluví o presumpci neviny. Prakticky žádný postoj pak za necelé dva týdny kauzy nezaujal Český olympijský výbor, jehož je Pelta také současným místopředsedou.

Jediným člověkem, který předvedl „chlapské" gesto je tak ministryně školství Kateřina Valachová. Ta se rozhodla dokonce rezignovat poté, co se provalily informace o dotačních podvodech, do kterých byla zapletena její tehdejší náměstkyně Simona Kratochvílová.

Už jinou otázkou pak je, jestli to nebylo gesto v rámci předvolebního boje ČSSD. Tak jako tak, ale chození ČUS a ČOV kolem jména Miroslava Pelty po špičkách a schovávání hlavy do písku český sport v očích veřejnosti moc neočistí.​

Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme