Vídeň hlasovala tradičně, povedou ji nadále sociální demokraté

Stejně jako ostatní akce s účastí veřejnosti, se i vídeňské volby o minulém víkendu odehrály v upraveném formátu. V Rakousku léta zavedený systém odevzdávání volebních lístků poštou využilo kvůli pandemii o to víc voličů.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Panorama Vídně | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

Korespondenčně jich hlasovalo celých 43 procent. 

To v poněkud opožděném konečném součtu znamenalo, že ubylo pár procentních hlasů vítězným sociálním demokratům, poposunulo ve výsledcích konzervativní lidovce nad hranici 20 procent a přivodilo rekordní výsledek vídeňským zeleným se ziskem skoro 15 procent hlasů. 

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý komentář Terezy Chaloupkové

Prvotní šok, že by se mohl dostat do okresního zastupitelstva i Heinz-Christian Strache, zdiskreditovaný bývalý vicekancléř a nikdy neutichající hlásná trouba rakouské radikální pravice, se nakonec nepotvrdil.

Se svým novým uskupením, pojmenovaným promptně „Tým HC Strache“ získal něco málo pod čtyři procenta. Zatopil ale svou kandidaturou především svým dřívějším spolustraníkům ze Strany svobodných. Ti od vídeňských voleb odcházejí s výpraskem, sedmiprocentním podílem a takzvaně řečeno posledním postupovým místem. 

Specifikum místních voleb ve vídeňské metropoli je patrné na první dobrou. Vídeň v posledních letech řídí vláda, která nekopíruje složení vlády spolkové – tedy celostátní. Zatímco na celorepublikové úrovni musí vládní strany lidovců a zelených podstupovat mnohdy bolestné pokusy o harmonii, v předvolebním boji do vídeňského zastupitelstva mohly nechat naplno rozeznít své diference.

Letošní kampaň byla trochu okleštěná a tlumená zprávami o vývoji pandemie a následnými opatřeními. Nicméně možná právě proto daly volby nahlédnout do charakteru a struktur rakouské politiky o něco syrověji.

Rakouská odpověď na změnu klimatu: rušné ulice se mění na koupaliště, všude je plno zeleně

Číst článek

Nepřekvapivý výsledek

Výsledek se má tak, že ve Vídni tradičně silná sociální demokracie převálcovala obě dvě vládní strany svými téměř 42 procenty. Sociální demokraté mají se svým nekonfliktním, konzistentním a tak trochu „strýčkovsky“ působícím staronovým starostou Vídně Michaelem Ludwigem tu komfortní pozici, že si mohou vybírat ze tří koaličních partnerů.

Jako nejpravděpodobnější se zatím jeví pokračování dosavadní koalice sociálních demokratů a zelených. Ale nechme se překvapit. Samotný výsledek vídeňských voleb nikoho zas tolik nepřekvapil. A ač se to může zdát nemožné, skoro všechny strany s ním mohou být spokojeny.

Lidovci i zelení dokázali i ve Vídni oslovit své voliče. Strana lidová se opět po 33 letech dostává do předních pozic ve vedení Vídně. Souvisí to zřejmě s markantním propadem otevřeně pravicové strany rakouských svobodných (FPÖ), jejíž voliči našli v současné vládní straně ÖVP schůdnou alternativu anebo přeběhli k temporární pokusu o stranu vystavěnou na vyhasínajícím kultu osobnosti Heinze-Christiana Stracheho.

Spolková země s čtvrtinou celkového počtu obyvatel Rakouska, jíž Vídeň je, hlasuje a hlasovala tradičně „po svém“. I tyto metropolitní a lokální volby ale dávají signál o aktuálním rozložení rakouské společnosti a ovlivňují, alespoň vzdáleně, současnou vládní politiku.

Tereza Chaloupková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme