Video fotbalu pomůže, ale nebude všemocné

Fotbal se už brzy přehoupne do 21. století a zavede videorozhodčí. Ti ale neodstraní všechny chyby, ukazuje i příklad nedělního derby Slavia - Sparta (2:0).

Komentář Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotbalový zápas Sparty proti Slavii. Zleva Ondřej Zahustel ze Sparty a Mick Van Buren ze Slavie. | Foto: Ondřej Deml | Zdroj: ČTK

Hlavní sudí Jan Jílek v souboji pražských „S" několikrát chyboval. Především neuznal regulérní gól slávisty Milana Škody a také mohl vyloučit jeho spoluhráče Jana Bořila.

Kdyby už fungovalo video...

...tak by pomohlo jen zčásti.

Ve fotbale zůstanou chyby i po jeho zavedení, což se v české lize plánuje alespoň v některých zápasech nejpozději od jara aktuálního soutěžního ročníku. Asistent rozhodčího sedící u monitoru totiž bude moci zasáhnout jen v určitých případech, aby hra zůstala co nejplynulejší.

Slavia porazila góly Škody a Hušbauera Spartu v derby plném kontroverzních rozhodnutí 2:0

Číst článek

Jestli při Škodově střele přešel míč brankovou čáru, by sudí zkontrolovat mohli. Gólové situace jsou jednou ze čtyř kategorií, kdy rozhodčí budou moci moderní techniku využít. Těmi dalšími jsou penalty, vyloučení a chybná identifikace hráčů při udělení žluté nebo červené karty.

Z výčtu vyplývá, že s případným Bořilovým vyloučením by video nejspíš nepomohlo. Ani po jednom zákroku, za které mohl slávistický obránce dostat druhou žlutou kartu, totiž hlavní sudí nezvažoval rovnou červenou kartu. A video bude přezkoumávat právě jen případy, kdy hrozí přímo vyloučení.

Tak to pravidloví experti nastavili schválně. Video nemá zbavit rozhodčího odpovědnosti. A nemá ani prodloužit zápas o desítky minut.

Video má omezit nejkřiklavější chyby. Technologie zkrátka pomůže, ale nebude všemocná. Každopádně udělá fotbal spravedlivějším.

Petr Šedivý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme