Proč Svobodná Evropa obnovila vysílání do Maďarska

Rozhlasová stanice Svobodná Evropa začala po 27 letech znovu vysílat do Maďarska. Ve svém prohlášení mimo jiné uvedla, že se nezávislost médií v Maďarsku výrazně zhoršila. V roce 1993, kdy bylo vysílání ukončeno, bylo Maďarsko podle pravidelných průzkumů organizace Reportéři bez hranic, na 3. místě na světě, pokud jde o svobodu médií. Teď je  až na 89. místě.

Komentář Budapešť Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rádio Svobodná Evropa začíná vysílat do Maďarska | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Vláda Viktora Orbána v posledních letech dostala postupně pod svou kontrolu největší televizní a rozhlasové stanice v zemi. Veřejnoprávní televize a rozhlas, tak jak je známe u nás, neexistují. Ale ani to vládě nestačilo. Takže se obrátila i proti nezávislým soukromým médiím, která buď s pomocí spřízněných oligarchů zcela zlikvidovala, nebo nad nimi získala kontrolu ekonomickým převzetím.

Poslední v řadě takových případů je - doposud nezávislý a k vládě kritický - web Index, ze kterého v červenci a na protest proti omezování novinářské svobody odešli hned tři vedoucí pracovníci. Taky zhruba šest desítek redaktorů. Rozbuškou bylo odvolání šéfredaktora. Jeho pozice se postupně zhoršovala, a to od okamžiku, co se v roce 2018 změnil majitel.

Omezování demokracie v Maďarsku se však netýká jen médií. Americká organizace Freedom House zařadila ve své poslední výroční zprávě Maďarsko (jako jedinou členskou zemi Evropské unie) do kategorie hybridních režimů, které už nelze nazývat demokracií.

Spojenci Orbána

Pozice Maďarska se postupně zhoršovala už od roku 2010, kdy ve volbách získala Orbánova strana Fidesz dvoutřetinovou většinu. Vzápětí začala přijímat ústavní dodatky omezující svobodu soudnictví, médií a měnící volební pravidla.

Rádio Svobodná Evropa se poprvé od konce studené války vrací do Maďarska

Číst článek

Orbánův režim se nakonec dostal i do hledáčku Evropské komise, která s ním spustila řízení podle článku 7 evropských smluv, a to kvůli nedodržování principů právního státu a porušování evropských hodnot.

Na základě tohoto článku může být ta která země zbavena hlasovacích práv, pokud nepřijme opatření určená k nápravě kritizovaného stavu.

Maďarsko různá doporučení převážně ignorovalo, protože si je jisté, že jeho nejbližší spojenec na evropské půdě, Polsko, by přijetí nejpřísnějších sankcí podle článku 7 vetovalo. K přijetí je totiž potřeba jednomyslného rozhodnutí všech ostatních zemí EU.

Boj s Georgem Sorosem

Maďarsko se ovšem stalo terčem kritiky i ve Spojených státech. Poté, co se Orbán, pod praporem svého boje s miliardářem maďarského původu Georgem Sorosem, rozhodl ze země vytlačit Středoevropskou univerzitu, kterou Soros financuje. Americké vládě i lidskoprávním organizacím byly trnem v oku i útoky na ty instituce občanské společnosti v Maďarsku, které dostávají finanční podporu ze zahraničí.

Přední maďarský web opouští po odvolání šéfredaktora část redakce. Bojí se ztráty nezávislosti

Číst článek

Místopředsedkyně Evropské komise odpovědná za dodržování principů právního státu a evropských hodnot Věra Jourová nedávno uvedla, že Komise poprvé připravila vlastní hodnotící zprávu, ve které srovnává dodržování principů právního státu v členských zemích EU. Maďarsko v této studii nedopadlo dobře. (Studie bude zveřejněna na konci září.)

Obnovení vysílání Svobodné Evropy do Maďarska je tak už jen smutná symbolická tečka. Vždyť vysílání bylo v roce 1993 zrušeno s tím, že se Maďarsko, podobně jako další bývalé sovětské satelity, definitivně vymanilo z nesvobody a nastolilo víceméně funkční demokracii.

Mlčení českých politiků

Rozhodnutí Svobodné Evropy znovu kriticky nasvěcuje mlčení většiny českých politických stran k situaci v Maďarsku.

Není prý vhodné ho kritizovat přinejmenším proto, že je spolu s námi, Slovenskem a Polskem členem Visegrádské skupiny. Premiér Andrej Babiš (ANO) považuje Orbána za svého spojence, ale vstřícně se k němu chovají i představitelé části české opozice – zejména Občanské demokratické strany.

Dokud Maďarsko kritizovala převážně jen Evropská unie, spojovali tito politici svoji podporu pro Maďarsko s kritikou některých postupů EU. Rozhodnutí Svobodné Evropy financované americkým Kongresem, obnovit vysílání do Maďarska, snad některým českým spojencům Orbána otevře oči.

Autor působí na New York University Prague

Jiří Pehe Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme