Vítáme ANO mezi tradičními politiky!

Andrej Babiš ještě teď rád čas od času říká, že není tradiční politik. A dodává, že jeho hnutí ANO není tradiční politická strana. Tolik skromnosti už ale není na místě.

Glosa Praha/Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sněm Ano, Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek

Sněm Ano, Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek | Foto: Filip Jandourek

Tento týden totiž hnutí ANO zdolalo poslední metu, která z něj tradiční politickou stranu dělá. Mají totiž svého prvního, a nikoliv zanedbatelného falešného sponzora a v zákulisí podnikatele, kterého by Babiš u jiných bez váhání nazval kmotrem. Brněnského podnikatele Davida Rusňáka.

Tedy - jasně, Andrej Babiš pořád dělá věci, které nejsou tak úplně normální (například rozlučková ministerská party na Čapím hnízdě pro zaměstnance ministerstva financí), ale to už jsou spíš jen extravagantnosti.

Jinak ANO politicky dospělo. Především mu můžeme pogratulovat, že po pár letech zdánlivě transparentního financování se v hnutí objevilo nejspíš paralelní účetnictví. V něm by někde mohl být evidován štědrý dar Davida Rusňáka. A mohlo by tam být i napsáno, jestli ANO dostalo 1,1 milionu, jak Rusňák říká teď, nebo 1,5 milionu, jak říkal dřív, nebo 1,7 milionu, jak si zřejmě vymyslel premiér Bohuslav Sobotka a jeho poradci.

Babiš: Žádný dar od Rusňáka neexistuje, smlouvu jsme nepodepsali, v Brně mají nepořádek

Číst článek

Kolik podobných darů je v onom účetnictví vedeno, samozřejmě nevíme. Hádáme ale, že si ANO zřejmě udělalo poctivé výpisky z manuálu svých konkurentů - Lajos Bács aneb Jak vysvětlit černé miliony.

Podle této taktiky místopředseda ANO a brněnský primátor Petr Vokřál nejprve klidným hlasem prohlásil, že sponzorskou smlouvu s Davidem Rusňákem hnutí ANO má, jen ji ale zrovna nemůže najít, což je samozřejmě maličkost. Navíc šlo o věcný dar, takže problém je vlastně zanedbatelný. (To, že podobné vysvětlení nemá žádnou oporu v zákoně, asi není třeba dodávat.)

Druhým krokem bylo ujištění, že smlouva se sice nenašla, ale ANO ji intenzivně hledá a až ji najde, dá nám vědět. (Ostatně takhle nějak všichni běžně vysvětlujeme své účetní nejasnosti berňáku, že?)

Třetí krok přišel z nejrelevantnějších míst - od Andreje Babiše. Prohlásil, že sponzorskou smlouvu našel, ovšem bez jeho podpisu, takže neplatí a ANO žádný dar nikdy nedostalo. Proto není v účtech. A že Babiš Rusňáka nikdy neviděl a vůbec se s ním nezná. A nezná ani jeho ženu, brněnskou radní za ANO Petru Rusňákovou. A ani jeho tchyni, náměstkyni na jakémsi ministerstvu Alenu Schillerovou.

A rozhodně nikdy nebyl v Brně. Tedy STOP - tam byl.

Takže asi tak.

Vítáme ANO mezi tradičními politiky!

Marie Bastlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme