Pošramocená vláda a prezident na koni

„Záleží na tom, jak se ČSSD bude chovat v dalších týdnech a měsících do svého březnového sjezdu,“ pravil prezident republiky v objemném rozhovoru pro páteční vydání deníku Mf Dnes, když odpovídal na otázku, jestli by pro předsedu vlády Babiše nebylo jednodušší, kdyby přijal nabídku Tomia Okamury, vyšoupl z kabinetu sociální demokraty a nechal se ve sněmovně podporovat vedle komunistů také od SPD.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman. Velitelské shromáždění náčelníka generálního štábu Aleše Opaty k objasnění úkolů české armády v roce 2019. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

A Miloš Zeman k tomu ovšem dodal: „Nezapomeňte, že tady máte i jinou variantu. To znamená, že premiér má svaté právo vyměnit kteréhokoli člena vlády. Mohu vás ujistit, že těmto výměnám bránit nebudu.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý komentář

Že by Zeman jistě neotálel ani minutu vyhovět případnému návrhu na výměnu ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD), jehož v témže rozhovoru označil za loutku europoslance Miroslav Pocheho (ČSSD), netřeba pochybovat.

Důvěra sněmovny

Ale s tím svatým právem premiéra je to trošku složitější: podle koaliční dohody musí pro odvolání ministra z druhé vládní strany právě u ní nejprve hledat podporu.

Ale prezident nám možná trochu naznačuje, že podle něho bude nyní pozice ČSSD v kabinetu výrazně slabší. Když v něm sice zůstala, ale také jej při hlasování o nedůvěře nepodržela. Dost možná si to chce Zeman otestovat právě na Petříčkovi.

‚Čapí koalice, puč Agrofert.‘ Připomeňte si 10 momentů hlasování o nedůvěře Babišově vládě

Číst článek

A zároveň zjistit, jestli si premiér dostatečně uvědomuje, jak mohutně mu Zeman pomohl. Kdyby neprohlásil, že v případě pádu vlády pověří opět Babiše sestavením nové, bůhví, jak by se ČSSD zachovala a co by nastalo.

Prezident ovšem samozřejmě rovněž ví a bude to dávat najevo, i když možná neveřejně, že je i Babišovovo postavení viditelně vratší, protože absurdní trip jeho syna na Krym není vůbec vysvětlený a pořád trvá podezření, že Babiš starší prostě potřeboval juniora na čas uklidit před vyšetřováním kauzy Čapí hnízdo.

Což se stalo za bizarních okolností. Odráží se to ve veřejném mínění: nedůvěru premiérovi v průzkumu společnosti Kantar pro Českou televizi vyjádřilo 60 procent oslovených a věří mu pouze 37 procent, z drtivé většiny voliči ANO.

Veškerá moc Hradu

Zeman sice navenek dvojici Slonková-Kubík spílá do žurnalistických hyen, ale měl by jí v tichosti spíš blahořečit. K momentální dominanci na scéně přišel velmi lacino.

A ukousnout si větší sousto z moci budou nyní chtít i premiérovi věrní komunisté. Jak jsou na tom, se ukáže vcelku záhy, pokud konečně získají post v dozorčí radě společnosti ČEZ, kam je zatím Babiš odmítal pustit.

Jinými slovy: vláda sice hlasování o nedůvěře přežila, ale dost pošramocená. A bez výhledu na brzké uzdravení. A protože se nedá čekat, že vznikne třípětinová většina všech poslanců, nutná pro rozpuštění sněmovny jaksi zdola, k předčasným volbám nedojde.

Mocensky posílenému prezidentovi nastalý stav maximálně vyhovuje. Aby mohl například dál tlačit Rosatom k angažmá v tuzemských jaderných elektrárnách.

Ondřej Konrád Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme