Vláda Petra Fialy si i jednáním o rozpočtu zahrává s důvěrou občanů

Přísnější konsolidační balíček nepřežil ani první jednání vlády o rozpočtu na příští rok, jehož je součástí. Jeho autor, ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS), musel po jednání kabinetu oznámit ústup. Tedy že se nebude o rok odkládat valorizace plateb za státní zdravotní pojištěnce, že se nebudou o 5 procent snižovat tarifní platy státních zaměstnanců a částka na ně klesne jen o dvě, nikoli o Stanjurova čtyři procenta.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Petr Fiala a ministr financí Zbyněk Stanjura během zasedání vlády

Premiér Petr Fiala a ministr financí Zbyněk Stanjura během zasedání vlády | Foto: Petr Horník/Právo | Zdroj: Profimedia

Bude se také dál jednat o penězích na vědu a ministr financí určitě neustojí škrty 30 miliard v rozpočtu na školství.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Šabata: Vláda Petra Fialy si i jednáním o rozpočtu zahrává s důvěrou občanů

Bylo to tedy celé jen plácnutí do vody, které vzbudilo frustraci a vášnivé debaty – o návrzích neprojednaných v koalici, o nepřijatelném škrtání ve výdajích na vědu a vzdělávání i o odborné způsobilosti ministerstva financí a samotného ministra...

Takové pochybnosti už veřejně vyslovují i politici z koalice, například předseda rozpočtového sněmovního výboru Josef Bernard (STAN). Ostře se hned po zveřejnění škrtů přísnějších oproti domluvenému balíčku ozval předseda Pirátů Ivan Bartoš, stejně tak ministr zdravotnictví a také místopředseda vlády a TOP 09 Vlastimil Válek právě kvůli penězům pro zdravotnictví a jeho kolegyně Helena Langšádlová kvůli škrtu 10 miliard ve výdajích na vědu.

Důvěra a soudržnost společnosti

Stanjurův návrh jen dál zbytečně otrávil veřejný prostor a poukázal na dvě vážné vady nejen při jednání o státním rozpočtu.

První rovina je věcná – jak chtějí ministr a vláda dodržet příští schodek rozpočtu na úrovni schválených 235 miliard, když na straně výdajů právě ustoupili o nějakých 50 miliard, a může to být i víc?

Mám pochybnosti o ústavnosti lex ČEZ. S vládou o tom chceme debatovat, říká poslanec ODS Haas

Číst článek

A pak je tu souvislost ještě hůře spočitatelná, ale o to vážnější. Po přesné a zodpovědné reakci na ruskou agresi na Ukrajině a po výborném předsednictví Radě EU se začala vláda plně věnovat domácím věcem a nastal chaos nepříjemně připomínající vládu Andreje Babiše za covidu.

Zmírnění mimořádné valorizace penzí doporučovali ekonomové kabinetu už vloni, ale koalice ho prosadila v rychlosti a na sílu až teď v březnu. Může ho shodit ústavní soud.

Od začátku roku se letošní státní rozpočet vyvíjí hrozivě a usvědčuje vládu, že při jeho přípravě nadsadila výnosy, některé započítala proti všem pravidlům, a podcenila výdaje. Utajená jednání o konsolidačním balíčku s mnoha úniky informací nepůsobila ani trochu kompetentně a skončila nespravedlivě – například vysokopříjmové OSVČ a producenty tichého vína koalice ochránila, zato na zaměstnance a například i nízkopříjmové domácnosti dopadnou škrty i vyšší daně velmi tvrdě.

Zmatečné jednání vlády Petra Fialy a ještě horší komunikace jsou snad i pochopitelné s ohledem na pět stran a složitost problémů, ale naprosto nepřijatelné. Občané nesou náklady vládních opatření a mají právo na to, k čemu se vláda koneckonců zavázala v programovém prohlášení – odpovědnost k nim a politickou kulturu.

Jinak se vytrácí důvěra ve vládu, sněmovny i další demokratické instituce.

Ve srovnání s okolními východními zeměmi je na tom Česko ještě dobře, ale – vláda na zhoršení usilovně pracuje a nevíme také, jaká další krize přijde. A pak důvěra a soudržnost společnosti rozhodují o osudu země i životech jejích občanů – ukázal to covid i válka.

Autor je zástupce šéfredaktora deníku Právo

Petr Šabata Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme