Koalici došlo, že hodit střední vrstvu přes palubu není rozumné

Způsob, jakým Petr Fiala (ODS) vstoupil do jednání s nemocničními lékaři stěžujícími si jak na sloužení drsných přesčasů, tak na neadekvátní ohodnocení, mnohé překvapil. Ponechme nyní stranou, nakolik je jeho plán, jak zařídit, aby zdravotníci brali víc, reálný. Podstatná je dobrá vůle premiéra i ministra Vlastimila Válka (TOP 09), který v pondělí rozhovory s lékařskou komorou a odbory dotáhl do konce.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Petr Fiala v Poslanecké sněmovně ČR

Premiér Petr Fiala v Poslanecké sněmovně ČR | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Patrně si koaliční politici uvědomili, co by s veřejným míněním po školské stávce a dalších odborářských protestech udělalo prosincové omezení péče v nemocnicích.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lukáš Jelínek: Koalici došlo, že hodit střední vrstvu přes palubu není rozumné

Dost možná si ale Fiala též vzpomněl na základní politologické poučky. Například tu o střední vrstvě coby opoře demokratického právního státu. Skupiny, které zahrnuje, zhusta patří k poskytovatelům i klientům veřejných služeb. Zároveň vynikají voličskou disciplínou a za normálních okolností preferují neextrémní strany.

Klasickými reprezentanty střední vrstvy jsou úředníci, lékaři nebo učitelé. Odtud možná i postávková ochota vlády ustoupit kantorům a dalším pracovníkům ve školství.

Tito lidé jsou s to volit pravici i levici, podstatné je, jak stěžejní politické proudy nakládají se státem a jeho infrastrukturou. Léta například platilo, že jsou učitelé oporou sociální demokracie, poněvadž ona nejlépe rozumí jejich poslání i finančním potřebám.

Lepší mít proti sobě jen někoho než všechny

S nástupem hnutí ANO začali mnozí sázet na starostlivost Andreje Babiše. Zatímco ve volbách 2017 sváděla Praha s Babišem svoji „svatou válku“, mimo hlavní město sklidil značné množství hlasů kantorů i lékařů.

Náplast na otevřenou ránu. Jak Fiala obešel Válka a proč dohoda s lékaři nebude stačit

Číst článek

Střední vrstva však neuvažuje jen v účetnických kategoriích. Záleží jí také na hodnotách, čistotě a poctivosti politiky. Žádný div, že Babišovy osobní aféry nebo některé neurvalé projevy měly za následek růst sympatií pro ODS a celou koalici Spolu přetavený do volební výhry.

S emeritním rektorem Fialou v čele vlády pak získala střední vrstva naději, že jí bude nasloucháno. O to větší zklamání přišlo, když byly platy státních zaměstnanců zmrazeny, vzdělání při skládání státního rozpočtu ztratilo punc priority a kabinet nepohnul ani se smutnou praxí přehnaných lékařských přesčasů kolidujících i se zákoníkem práce. Třešinkou na zkaženém dortu pak jsou kauzy vládních stran, které zejména v regionech mají korupční podtext.

V hodině dvanácté si pětikoalice uvědomila, že o voličské zázemí ve střední vrstvě nesmí zcela přijít. Spoléhat se na podporu od nízkopříjmových zaměstnanců nebo penzistů po spuštěných reformách nemůže a prosperujících podnikatelů nebo manažerů zase není tolik, aby politikům vyhráli volby.

Fiala byl vstřícnější, na ministerstvu zdravotnictví jsme se názorově nepotkali, popisuje lékař Přáda

Číst článek

Varovná je i Babišova schopnost slíbit komukoliv cokoliv. Zvyšováním daní nestraší, přesto má stále plné hrsti připravené rozdávat. Část vládních voličů stáhne k sobě, další zůstanou do poslední chvíle nerozhodnutí nebo k urnám ani nepřijdou.

Volební modely naznačují, že šance na zopakování minulého úspěchu koalice Spolu je malá. Proč ji ještě hatit provokováním cenného elektorátu? A tak premiér Fiala přestal tvrdit, že s protestujícími manipulují odboráři posedlí politickými ambicemi, a usedl za jednací stůl, přestože zdravotnictví nikdy nebylo jeho parketou. Z podobného důvodu myslí na volební výsledky Starostů a nezávislých ministr školství Mikuláš Bek, jenž si po nešťastných slovech o dětech, které si vzali učitelé za rukojmí, raději uložil bobříka mlčení.

Tím, že kabinet jde lékařům i kantorům naproti, je zároveň odlupuje od houfu stávkujících a demonstrujících z minulého týdne. Vždy je lepší mít proti sobě jen někoho než všechny. Přesto zápas za docenění střední vrstvy nekončí. Jak by také mohl, když v Česku 34 let od listopadu 1989 není ani vysokoškolský diplom zárukou slušné mzdy a důstojných pracovních podmínek…

Autor je politický analytik

Lukáš Jelínek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme