Putinův režim pokračuje v utahování šroubů

Když máte v zemi autoritářský systém, nezbývá vám po marné snaze o změnu více než naděje, že režim sám od sebe trochu uvolní poměry. Platí to už dlouho pro ty obyvatele Ruska, kteří nesouhlasí s Putinovým vládnutím. Končící týden je nepotěšil. Jen tady některé události sepíšu, i když se mi podaří zachytit úplně všechny.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimir Putin a Michail Kalašnikov v roce 2013 | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Pokračoval nátlak na spolupracovníky Alexeje Navalného a Michaila Chodorkovského. Státní moc už nejen blokuje soukromé účty těchto lidí. Navíc se na příkaz shora začaly na těchto účtech objevovat astronomické dlužné částky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý komentář Alexandra Mitrofanova

Podnikatel z Murmansku Eduard Dombaj přispíval do Navalného Fondu boje proti korupci. Má za to zablokována konta, ale to není všechno. Byl mu připsán dluh ve výši 109 miliard eur.

Soud v Krasnodaru zablokoval účty matky bývalé koordinátorky místní pobočky Chodorkovského Otevřeného Ruska v souvislosti se stíháním Navalného fondu. Sedmdesátiletá paní, která nebyla nijak spojena s opoziční činností, má nyní dluh 75 milionů rublů. Její dcera Jana Antonovová napsala, že matce navíc obstavili pět milionů rublů, což byly úspory této paní za celý život. Počítala s tím, že po její smrti z nich bude žít její invalidní syn. Nyní je v šoku.

Jediný poctivý policajt

Andrej Baršaj je student Moskevského leteckého institutu, má výborný prospěch. Zúčastnil se ale v létě protestních demonstrací v Moskvě a nyní ho poslali na vyšetření do blázince.

Putin vyhodil příliš aktivní obhájce lidských práv

Číst článek

Už přes rok trvá protest obyvatel v obci Šijes v Archangelské oblasti, kde chtějí úřady vybudovat obrovskou skládku toxických odpadů pocházejících z Moskvy. V Šijesu dokonce vyhlásili ustavení místní komuny. V minulých dnech ale obec obsadili státní ozbrojenci, kteří ji zablokovali, vypnuli internet a pak elektřinu. Tutéž operaci provedli v sousední vsi Urdoma.

Co se týče internetu, dnes vstoupil v platnost zákon, podle něhož musí provideři nainstalovat zařízení, která umožní státu v situaci, kterou sám označí za bezpečnostní hrozbu, síť převzít a řídit z jednotného centra. Mimo tuto situaci bude zařízení blokovat státem zakázané servery.

Na pokyn ministerstva školství proběhne 10. listopadu ve všech ruských školách hodina věnovaná stoletému výročí narození autora samopalu AK-47, známého jako kalašnikov. Má obsahovat soutěž ve sborce a rozborce a debatu o korespondenci Michaila Kalašnikova s patriarchou Kirillem.

Ministerstvo uvádí jako informaci údaj, že ročně je prostřednictvím této zbraně zabito na čtvrt milionu lidí. Má se tak vypěstovat vlastenectví a zájem o službu v ruské armádě.

Stala se i pozitivní věc. Samariddinu Radžabovovi hrozí vězení kvůli tomu, že během letní demonstrace hodil směrem k policistům plastovou láhev. Jenže jeden z těchto policistů, Vitalij Maksidov, odmítl tento čin uznat jako ohrožení a odešel ze služby. Teď ho velebí jako „jediného poctivého policajta“.

Autor je komentátor Práva

Alexandr Mitrofanov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme