Vládu čeká ve Sněmovně protlačení rozporuplného úsporného balíku
Konsolidační balíček se přesunul na jednání ve Sněmovně, které bude podle varování opozice zdlouhavé a bojovné. Nicméně vládní většina si nakonec jistě prosadí svou, opak by znamenal politický debakl vlády Petra Fialy a ohrožení racionálního rozpočtu na příští rok.
Koalici je třeba ocenit, že se do opravy rychle rostoucího státního dluhu vůbec pustila.
Petr Šabata: Vládu čeká ve Sněmovně protlačení rozporuplného úsporného balíku
Ale už jen trochu přísnější pohled na všechny nové daně a škrty ukazuje, že Sněmovna má na stole konsolidaci nedostatečnou, málo sociálně citlivou, nespravedlivou a nešťastně komunikovanou.
Strukturální schodek státního rozpočtu – tedy hospodaření bez vlivu krizí – je kolem 220 miliard korun. Vláda ho plánuje snížit v příštím roce o 94 a v roce 2025 o dalších 53 miliard. Tempo to sice není nijak oslnivé, ale bylo by dostatečné, kdyby všechny položky ozdravného balíku byly reálné. Což bohužel nejsou. Škrty v dotacích mají přispět k úspoře celou třetinou. Jenže tato podstatná část konsolidace se utápí v mlze. Ministr financí odkazuje na podzim a jednání o rozpočtu, mlhu občas zahustí některý z členů vlády tvrzením, že u něj to takhle nepůjde, případně že dotace byly seškrtány už před balíčkem.
A opravdu zásadní reformy (daní a penzí), které by zasáhly do struktury státního rozpočtu a podpořily ekonomiku, už od vlády Petra Fialy čekat nelze, protože se blíží volby – evropské, krajské, senátní a pak už opět sněmovní. Přitom nejen v podobě návrhů NERV koncept pro hlubší změny po ruce byl. Kabinet si z něj vybral jen drobnosti. Například u ODS čekající osm let v opozici je to tristní výkon.
S dotacemi také souvisí nespravedlnost celého balíku – v resortech se bude škrtat kdoví kde a možná. Zato zaměstnanci začnou platit nové nemocenské pojištění hned od 1. ledna, stejně tak dají víc za dálniční známku, přijdou o školkovné a nejspíš také o benefity v práci.
Ekonom Münich: Dotační programy je třeba analyzovat. Jinak vláda udělá pod tlakem plošný škrt
Číst článek
Jako výsměch pak působí úspěšný odpor k zavedení spotřební daně na tichá vína a také lobbing finančních institucí – proč by jinak dostávalo tři čtvrtě milionu důchodců státní příspěvek na penzijní spoření najednou o půl roku déle, než byl původní plán?
Zato i mírná ztráta příjmů bude mít tvrdé dopady na nízkopříjmové domácnosti, což jasně ukazují výsledky průzkumu PAQ Research pro Český rozhlas i další studie.
Pokud ale společnost zjistí, že vládní strany nemyslely v první řadě na obecný prospěch, ale jen na své voliče, vytratí se odhodlání uskrovnit se, něco obětovat a přispět k nutnému ozdravení financí. Firmy budou optimalizovat daně, aby se vyhnuly nové vyšší sazbě, a část ekonomiky se přesune do šedé zóny. Tím se dál sníží očekávaný výsledek ozdravného balíku.
Koneckonců nedůvěru už vzbudilo pět dohadujících se koaličních stran tajnůstkařením při přípravě konsolidace. A vysloužily si oprávněnou kritiku, že tak významné kroky udělaly bez jakékoliv věrohodné snahy diskutovat se zaměstnavateli, odbory a opozicí. O to horší bude jednání nyní ve Sněmovně.
Kdyby vznikal zápis této vlády v historii podle uplynulých měsíců, byla by to vláda obdivuhodné podpory bojující Ukrajině, výborného předsednictví EU a tichého vína Petra Fialy.
Autor je zástupce šéfredaktora deníku Právo
Populismus kvete bez ohledu na ztráty
Lída Rakušanová
Mlha v Evropě
Tereza Zavadilová
Chcete hlasy? Sežeňte si voliče, zavelelo hnutí STAN
Kateřina Perknerová
Vondráčkův zahraničně-politický frak
Petr Fischer