ANO hledá toho, kdo nechá Babiše premiérem. A nevydá ho policii

Ještě před pár dny se zdálo, že i když hnutí ANO vyhraje volby, Andrej Babiš by premiérem být nemusel. Strana čekala jen slabé vítězství a potichu se připravovala na to, že obviněného předsedu bude muset nahradit někým jiným, pokud bude chtít sestavit vládu. Po volbách je ale všechno jinak.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda hnutí ANO líbá svého marketéra Marka Prchala, který stojí za předvolební kampaní hnutí ANO | Foto: ČTK/Šulová Kateřina | Zdroj: ČTK

ANO drtivě vyhrálo a na Babišovi coby premiérovi, bude trvat. Jednoznačně. Rozhodli o tom voliči, dostal dramatický počet preferenčních hlasů, říká místopředseda hnutí Richard Brabec, který v Ústeckém kraji dosáhl na republikově nejlepší výsledek ANO.

Žalobce dostal usnesení o trestním stíhání. Koho chce policie obvinit kvůli Čapímu hnízdu, neřekl

Číst článek

Podmínkou pro sestavení vlády, o které spokojení členové ANO v kuloárech hovoří, by ale mohlo být i to, aby nová sněmovna nevydala Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka znovu k trestnímu stíhání. Oba byli obviněni v kauze Čapí hnízdo, jejich stíhání už ale neplatí, volby jej přerušily.

Čekám, že policie znovu požádá o vydání, jinak by to bylo nepředstavitelné a státní zástupce by musel ihned rezignovat. Jak se k tomu postavíme, nevím, ale jasně se ukazuje, že jde o účelovou záležitost, protože policie od momentu vydání neudělala v případu jediný úkon, říká bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková, která místo ve sněmovně uhájila díky preferenčním hlasům.

Sázka na ODS

Podmínku ANO, aby Babiš stanul v čele příští vlády, v prvních povolebních rozhovorech ostatní strany odmítly - většina z nich koalici s ANO zcela vyloučila. Je ale pravděpodobné, že s běžícím časem by se postoje stran mohly měnit. Hnutí ANO sází zejména na ODS, s níž by mohlo utvořit koalici s většinou hlasů. Rádi by ale přibrali ještě další, pro větší stabilitu. Sází na jednání se STAN nebo lidovci.

Kauza Čapí hnízdo přehledně: kvůli čemu chce policie stíhat Babiše a Faltýnka

Číst článek

Do jednání se ANO naopak příliš nechce se sociálními demokraty, a to i přestože je osloví mezi prvními. ANO vadí, že jsou sociální demokraté rozviklaní drtivou porážkou a za pár měsíců by se zcela mohlo změnit jejich vedení.

I když strany v prvních chvílích po volbách trvají na svých postojích, které sestavení vlády s Babišem v čele vylučují, je pravděpodobné, že postupně začnou radikální postoje mírnit. Pokud by se tak nestalo a Babiš, kterého coby vítěze slíbil prezident Miloš Zeman pověřit sestavením vlády, by většinu pro koalici nanašel, mohla by do povolebních jednání zasáhnout právě hlava státu. A to by pro žádnou ze sněmovních stran nebylo výhodné a scénáři se proto jistě pokusí zabránit.

Marie Bastlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme