Na co zapomínají protibabišovské koalice

Nejčastěji je v této době slyšet o možnosti vzniku dvou demokratických koalic, které se hodlají postavit proti oligarchickému hnutí ANO. Jeden blok by vedla ODS, kde by mohly být i strany KDU-ČSL a TOP 09. Někdy se hovoří i o Hlasu profesionálního demokrata Pavla Teličky. Druhý – podobně silný blok – by mohly tvořit strany Piráti a STAN.

Tento článek je více než rok starý.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda ODS Petr Fiala a předseda Pirátů Ivan Bartoš

Předseda ODS Petr Fiala a předseda Pirátů Ivan Bartoš | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Koláž iROZHLAS

Při těchto spekulacích se ale úplně zapomíná na hnutí ANO, které samozřejmě taky musí uvažovat o nějaké koalici, aby tomuto vývoji zabránilo. A vzpomeneme-li si na to, co v minulosti říkal premiér Andrej Babiš, tak víme, že on by si přál nejvíce spojenectví ANO s ODS.

V důsledku si lze dobře představit, že tuto myšlenku zcela nezapudil a bude se snažit přemlouvat a uplácet některé funkcionáře této strany, aby v budoucnu s ANO spolupracovali. Tuto spekulaci nemůžeme vyloučit už i proto, že část voličů z ODS přešla v roce 2013 právě k ANO. To by ale na druhé straně mohlo prospět ODS, aby tyto lidi a jejich sympatizanty přilákala zpět.

Ale ať tomu bude jakkoliv, jedno je zatím zřejmé. ANO svým budoucím voličům má stále co nabízet: důchodcům zvýšení průměrné renty na patnáct tisíc a zaměstnancům zrušení superhrubé mzdy, do které se počítá i sociální a zdravotní pojištění. Konkurovat s tímto programem vyžaduje zásadní změnu v komunikaci opozice, která bohužel stále místo změny omílá staré fráze.

Myslet jinak

Jenže přilákat nové voliče, tedy přetáhnout je, znamená na sebe upozornit, jinými slovy myslet, což v důsledku, jak říkají klasici, znamená myslet jinak. To zatím nedokáže žádná z opozičních stran a ani koaliční ČSSD, která buď střílí do vzduchu jako jednorázovým přidáním důchodcům pět tisíc korun nebo vtahováním starých jmen do politiky. Proto může mít malou šanci se dostat i do sněmovny.

Myslet jinak znamená vystoupit ze stranických bublin, tedy odpoutat se od osobních a stranických ambicí a myslet státnicky: cítit odpovědnost hlavně za osud státu, který si privatizoval majitel nejsilnější strany. Muž bez vlastností, který nikomu nedůvěřuje a který se řídí pouze marketingem, a proto slibovanou odbornost nahradil loajalitou.

Kalousek nebude příští rok kandidovat do sněmovny. Chce ale jednat o předvolebním bloku

Číst článek

Takové řízení země má za krize a v dlouhodobé perspektivě kolosálně negativní důsledky. To by mělo vést k tomu, aby se opozice soustředila hlavně na přilákání voličů středního věku s malými dětmi, kteří by pak současnou pseudoštědrost museli spolu se svými dětmi splácet.

Falešnost hlavní mantry ANO, která údajně bazíruje na boji s korupcí, je možné zároveň dokládat konkrétními úhybnými manévry. Jde o neustálé oddalování registrů konečných vlastníků či skutečnost, že se snaží zvýhodnit svěřenské fondy svého šéfa, stejně jako o nedůslednou ochranu whistleblowerů, o které by se místo nezávislého úřadu mělo starat ministerstvo spravedlnosti obsazené loajální osobou.

Podobně je stále oslabována nezávislost odborných státních úředníků. To pak vede k tomu, že veškeré dotace směřují do kapes těch, kteří tyto toky zároveň kontrolují.

Žvanit o konzervativních hodnotách, sociální nerovnosti, liberalismu či Čapím hnízdě nemá smysl: taková slova po každém stečou jako déšť po šusťáku.

Autor je publicista

Karel Hvížďala Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme