Igor Matovič. Ten, který porazil Roberta Fica

Poslední budou první a první budou poslední – tak nějak to stojí v Bibli. O tom, že to někdy může platit i v politice, se mohl přesvědčit předseda strany, která je jasným vítězem slovenských parlamentních voleb: Igor Matovič.

Komentář Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hnutí Igora Matoviče sázkové kanceláře favorizují na volební vítězství

Hnutí Igora Matoviče sázkové kanceláře favorizují na volební vítězství | Foto: David W Cerny | Zdroj: Reuters

Předseda hnutí OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽaNO) totiž kandidoval na posledním 150. místě. Nakonec dostal nejvíc preferenčních hlasů a podtrhl tak celkový triumf své politické strany.

Pád Smeru, úspěch Matoviče a Maďaři bez zastoupení. Pět hlavních událostí voleb na Slovensku

Číst článek

Sobotní volby do Národní rady SR byly prvními parlamentními volbami od vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky z února 2018. Od této tragické události se na Slovensku neustále mluvilo o tom, ze země potřebuje zásadní změnu. Změnu v politice, která by následně dokázala proměnit i celou společnost.

Jejím symbolem se teď stal Igor Matovič. Svůj dosavadní politický život postavil na kritice korupce v zemi, prorůstání politiky a byznysu a svévole úřadů vůči běžným občanům. V uplynulé kampani několikrát zdůraznil, že chce být obhájcem pěti milionů Slováků, nikoli jenom horních deseti tisíc. Dělal to způsobem, který je možné označit jako aktivistický v pravém slova smyslu.

Probudit spícího draka

Byl to on, který navštívil francouzské Cannes, aby natočil na video vilu jednoho z klíčových mužů vládní strany SMER, ministra Jána Počiatka. Matovič také pravidelně pořádal demonstrace před rezidenčním bydlením Bonaparte v centru Bratislavy, které patří jednomu z podporovatelů SMERu podnikateli Ladislavu Bašternákovi. Ten byl odsouzen za daňové podvody.

A byl to opět Matovič, který neváhal narušit tiskovou konferenci SMERu, aby upozornil na její pochybné financování. Tiskovka SMERu musela být poté předčasně ukončena.

I když Matovič působí v politice jako poslanec už od roku 2010, teprve teď přišla jeho velká chvíle, kdy se mu podařilo přesvědčit víc voličů než všichni ostatní. Je si toho vědom, v jedné z prvních povolebních reakcí prohlásil, že se mu podařilo probudit „spícího draka“ v podobě voličů, kteří v minulosti přestali chodit k volbám, protože nevěřili, že jejich hlas může něco změnit.

Jednoho vítězství už Igor Matovič dosáhl. Teď bude usilovat o další, když bude muset sestavit příští vládu. Pro něj osobně to bude znamenat, že musí přejít na pomyslnou druhou stranu barikády – od líbivého aktivismu v ulicích a před vilami papalášů k věcné a namáhavé politické práci ve vládě.  

Seznamte se: Igor Matovič. Ten, který porazil stranu SMER a jejího dlouholetého lídra Roberta Fica.

Autorka je komentátorka Českého rozhlasu

Kamila Pešeková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme