Pravice podzimní volební test zdaleka nemá v kapse

Při všech erupcích okolo tak trochu zapomínáme, že za měsíc a kousek vypuknou prázdniny a další měsíc a kousek po nich nás čekají volby do třetiny Senátu a obecních zastupitelstev. Dá se přitom předpokládat, že se do jejich výsledků promítnou i emoce vyvolané celorepublikovými, ba celoevropskými problémy. První vážný test to bude hlavně pro liberálně-konzervativní kabinet Petra Fialy.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Čižinský

Jan Čižinský | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Nehádá se, ale ani nijak zvlášť nekmitá. Jednotlivé resorty ve svých kuchyních chystají různé reakce zejména na inflační smršť, avšak celkově se dosavadní vládní výkon dá shrnout do rčení, že hora porodila myš. A většinu občanů víc než zahraničněpolitická činorodost Strakovky bude u uren zajímat obsah jejich peněženek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lukáš Jelínek: Pravice podzimní volební test zdaleka nemá v kapse

Výhodná pozice to je především pro opoziční hnutí ANO. Tomu zapouštění komunálních kořenů chvíli trvalo a neobešlo se ani bez rozepří a afér. Nyní je však připraveno sílit na pozadí zvyšujícího se rozčarování veřejnosti z vlády, ale i zásluhou navazování lokálních kontaktů.

Babišovci dokonce v některých místech zvažují otevření svých kandidátních listin pro nestraníky nebo přímo uzavírání koalic. Může jim to pomoci zbavit se nálepky sólistické strany jednoho muže a vykročit z pomyslného ghetta.

Nejvážnějším protivníkem hnutí ANO bude Občanská demokratická strana. Petr Fiala jí vydobyl pověst solidní a předvídatelné pravice, která může navázat na někdejší úspěchy hlavně mezi městskou střední třídou.

Stesky koaličních hejtmanů a starostů

A protože ODS tuší, jak moc jí pomohlo zformování koalice Spolu, nabídla opět leckde partnerství TOP 09 a KDU-ČSL. V Brně se to sice nepodařilo, poněvadž středovým lidovcům se tam víc zamlouvají středoví Starostové a nezávislí, to ale vedle lokálních tradic souvisí s různou silou a různými ambicemi etablovaných stran.

Vláda teď už doopravdy musí obracet každou miliardu opatrně, doporučuje ekonomka Zamrazilová

Číst článek

Naopak Praha je v tomto ohledu vzorová. Kde jinde by také koalice Spolu měla zopakovat sněmovní vítězství… Avšak i zde je háček. ODS v metropoli postavila coby lídra 78letého Bohuslava Svobodu, jelikož, jak on sám přiznává, nedokázala ve svých řadách najít nikoho vhodnějšího.

O to zajímavější bude výběr Pražanů: okoukané tváře, které nezazářily v minulosti, nepříliš úspěšné obličeje ze současného magistrátu, nebo znovu sázka na nějaké čerstvé koně?

Pokud koalice Spolu nezíská v hlavním městě nadpoloviční většinu mandátů, může narazit na nedostatek spojenců či dokonce na dohodu zbylých týmů proti ní. ODS je totiž na kordy s Hřibovými Piráty i Čižinského Prahou sobě a TOP 09 zase válčí se Starosty a nezávislými, s nimiž si v posledních týdnech paradoxně vyměnila několik politiků.

A jakkoli je zajímavá i kandidatura bývalé ombudsmanky Anny Šabatové za koalici sociálních demokratů a zelených, dá se tušit, že chleba se bude lámat především mezi družinami, které v pražském zastupitelstvu sedí už dnes.

Okolnosti ženou pravicový tábor do houfu. Pokud si to včas neuvědomí, může navzdory nadějným celostátním modelům obdržet od voličů výprask.

Zatímco vloni sociologové zjistili, že i ve středně velkých městech vzdálenějších od Prahy jeho popularita na úkor babišovců roste, následky války a energetická i inflační krize vše mění. Tsunami podobná té oranžové v krajských volbách 2008 nejspíš nepřijde, leč vlny budou vysoké.

Už proto by kabinet neměl podceňovat ani stesky koaličních hejtmanů a starostů na kostrbaté zvládání integrace uprchlíků. Jakákoli disharmonie otevírá prostor nejen demokratické opozici a novým politickým projektům, ale i populistům všeho druhu.

Kdyby se měl na podzim – navíc během českého předsednictví v Evropské unii – rozhořet ostrý střet mezi centrem a regiony, nic dobrého by to zdejší politice a společnosti nepřineslo.

Autor je politický analytik

Lukáš Jelínek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme