Volební kampaň v Německu vrcholí. Ruku k dílu přikládá i Erdogan

Německé tajné služby se obávají, že volbami do bundestagu budou chtít zamíchat hackeři. Už několik měsíců varuje šéf kontrarozvědky Hans-Georg Maaßen před dezinformacemi, které se mohou šířit po sociálních sítích. O tom, že jde volbami zamíchat i mnohem jednodušeji, mu předvedl i turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

NĚMECKÝ VOLEBNÍ SERIÁL Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turecký prezident vyslovil doporučení, koho v německých volbách rozhodně nevolit | Zdroj: Reuters

Prezident Erdogan ukázal volebním stratégům, že sociální sítě nepotřebuje. Stačí mikrofon a dobré ozvučení. Před pár týdny do něj vyslovil doporučení, koho v německých volbách rozhodně nevolit. CDU kancléřky Angely Merkelové, sociální demokraty a v žádném případě Zelené - s výjimkou ekologů tedy kompletně celou současnou vládní garnituru. Protože to jsou – z jeho pohledu – nepřátelé Turecka.

NĚMECKÝ VOLEBNÍ SERIÁL

Němci budou rozhodovat o dalším směřování své země v neděli 24. září. Německo je pro Českou republiku významným partnerem, Český rozhlas proto připravil k parlamentním volbám nový seriál, ve kterém se budou probírat zásadní témata, která zasáhnou do nedělních voleb. Zazní série reportáží, rozhovorů a analýz.

Na silná, hodně silná slova z Ankary jsou v Berlíně zvyklí – Erdogan přirovnává současné poměry v Německu k nacismu nebo fašismu. Žaluje německé komiky za to, že si z něj dělají legraci. V Berlíně to zatím snášejí s hlasitým skřípěním zubů. Převládá názor, že tureckému prezidentovi asi přeskočilo a že po loňském nezdařeném vojenském puči trpí paranoiou a že Turecko vede k diktatuře.

Ovšem když Erdogan doporučuje, koho v Německu volit a koho ne, je to už hodně za čarou. Na tom se shodují všechny německé strany. Proč? Ve spolkové republice totiž žije necelý milion německých Turků, kteří mohou v neděli vhodit do volební urny svůj hlas. To je přibližně jedna šedesátina oprávněných voličů. Turci v Německu mají Erdogana většinově rádi. Jestli si jeho radu vezmou k srdci, se brzy uvidí.

Pavel Polák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme