Z policistů kolotočáři. Nemusí už jen pomáhat a chránit, ale nově i propagovat

Zapomeňte na všechny ty superlativy. Není to policejní stíhačka, žádná mocná zbraň proti silničním pirátům. Policie si pořídila jen bezzubého pitbulla, pouťovou atrakci.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Druhé policejní supersportovní BMW i8 | Foto: Tomáš Jelen | Zdroj: Český rozhlas

Dost možná jsem jen prvně nedával pozor. Omámen proklamacemi z tiskových zpráv, žil jsem v domnění, že policejní supersport BMW i8 si posvítí na silniční piráty. Starou belu!

Teprve při reprízované premiéře speciálu, která se za hojné mediální účasti odehrála v úterý, jsem zaznamenal, že neumí za jízdy měřit rychlost pronásledovaných vozů. Prostě nemá čím. Chybí mu vestavěný radar, který vozí dálniční passaty a superby.

Bavorák s policejními pruhy má zkrátka konstituci bullteriéra, kterému nenarostly zuby.

Úplně to vidím. Až posádka dostihne dálničního závodníka, může mu leda tak povědět: „Pane řidiči, myslíme si, že jste překročil povolenou rychlost.“ Pokud tedy hříšník zastaví.

Pokoušet se o vytlačovací manévry „à la Kobra 11“ se - po zkušenostech z potoka v brněnských Chrlicích - nedoporučuje.

Ovšem už přítomnost superkáry na dálnicích přinutí agresivnější řidiče zpomalit. Budí respekt. Ale obdobnou službu splní i stejně barevně vyvedená oktávka s majáky na střeše.

Takže nám pořád chybí odpověď, proč si policie vůz na půl roku vypůjčila. Jediný, kdo sbírá plusové body, je automobilka, která sporťák bezplatně poskytla.

Co obnažila superbouračka? Hradní papalášství, ale hlavně policejní systém službiček

Číst článek

Zvláště pak po nešťastné havárce. Nikdo moc nezkoumal, na kolik je vozítko bezpečné, když oba pasažéři po přistání v korytu potoka skončili v nemocnici. Ale za to se jeho aerodynamické křivky objevily v hlavních zpravodajských relacích nepočítaněkrát. Při prvním uvedení. Po nehodě. Při druhém předání. Reklamní prostor k nezaplacení.

I ti, které motory neberou, už vědí, že i8 je hybridní vůz, který dokáže na stovku zrychlit za 4,4 sekundy a má maximálku 250 kilometrů v hodině.

Ale hlavně: celá ta estráda přemazala zažitý stereotyp, že BMW mají v oblibě mafiáni a gangsteři různého postavení. Vzpomeňme na titulky 'Vrah z BMW Marek Půček vjel na zastávku a zabil tam mladou studentku'. To už neplatí. Bavoráky jezdí i strážci zákona.

Policie tak nyní posloužila jedné automobilce jako reklamní nosič, jako plyšový maskot, jako modelka, na niž navěsili extravagantní šaty. Pomáhat, chránit a propagovat.

Láska k autům, vysvětluje Zeman Krulišovu jízdu. Policie nemá vozit papaláše, říká poslanec

Číst článek

Aby jihomoravská policie zahladila skandál s nehodou, kdy po pijatyce vyvezla hradního protokoláře Vladimíra Kruliše, pustila na sedadlo spolujezdce i novináře (při první prezentaci dovnitř nesměli).

Další v řadě budou - hádám - nejspíš komunální politici a lokální celebrity. Do fronty se už zapisují děti z dětských domovů, v závěsu jsou nemocní a senioři. V rámci rovných práv by však měla policie svézt kohokoliv, kdo si řekne.

Dovolím si to sečíst a podtrhnout: ta oslavovaná policejní stíhačka je skutečným pirátům k smíchu. V lepším případě je to pouťová atrakce, s níž teď mohou policisté obrážet štace jako kolotočáři.

Radek Kedroň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme