Začátek konce slovenského neofašisty Mariana Kotleby

Ve slovenské politice se stal tento týden zázrak. A pokud se nepřihodí nic dramaticky zlého, budou moci demokraté v den župních voleb 4. listopadu slavit.

Komentář Bratislava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenský politik Marian Kotleba

Slovenský politik Marian Kotleba | Zdroj: Profimedia

Župani jsou něco jako v Česku hejtmani, jen přímo volení. Před čtyřmi roky v Banskobystrickém kraji vyhrál k překvapení všech extrémista a nacionalista Marian Kotleba. Soupeři ho tehdy naprosto podcenili. Ve druhém kole proti němu stál místopředseda dominantní vládní strany Směr premiéra Roberta Fica, dosavadní šéf kraje a kandidát s širokou podporou dalších partají v jedné osobě – jakýsi Vladimíra Maňka. Na kampaň se úplně vykašlal, většinu času trávil coby europoslanec v Bruselu a – prohrál. Od té doby hvězda neonacisty Mariana Kotleby stoupá – v březnu 2016 se jeho strana poprvé dostala do parlamentu, opět k velkému překvapení všech. A už čtyři roky se slušnější politické strany hádají, kdo za jeho vzestup může.

Všichni proti Kotlebovi. Na Slovensku se formuje koalice s cílem porazit šéfa krajně pravicové strany

Číst článek

Právě proto musíme dnes mluvit o politickém zázraku. Tento týden se všechny důležitější politické síly v Banské Bystrici domluvily, že podpoří proti Kotlebovi místního podnikatele Jána Luntera. Majitele rodinné potravinářské firmy, která zaměstnává 200 lidí, exportuje do sedmi zemí a pyšní se oceněními, jako je Zodpovědná firma roku.

Přitom ještě před nedávnem to vypadalo, že dlouhá hádka neskoční a Kotleba toho zase využije. Podnikatele Luntera nejprve podpořila vládní strana Směr. To rozlítilo nejsilnější opoziční stranu SaS a odmítla stáhnout svého kandidáta. Ani další uchazeč o křeslo župana – seriózní ředitel Muzea SNP Stanislav Mičev – se nechystal vzdát svůj samostatný boj. Pak si nechal Ján Lunter zpracovat u renomované agentury Focus výzkum preferencí v Banskobystrickém kraji, který mu přisoudil 30 procent hlasů, Kotlebovi 22 a dalším třem kandidátům kolem deseti procent. Opoziční SaS průzkum zpochybnila, objednala si vlastní šetření a vypadalo to celé na bankrot demokracie v srdci Slovenska.

Marian Kotleba, který vychvaluje vojenský Slovenský štát, používá fašistické symboly a mluví o nespravedlivém zvýhodňování „cikánských parazitů“ a o odchodu Slovenska z EU i NATO, tento poslanec slovenské Národní rady je úspěšný proto, že demokraté a standardní politické strany dělají velmi zle svoji práci. Když před parlamentními volbami na jaře 2016 rozpoutal premiér Fico hysterii proti migrantům, ztratil část voličů, neofašisté naopak získali a dostali se do národní rady. Lidé si prostě řekli, že nebudou nakupovat u kovaříčka, když mohou přímo u kováře…

Jen pro upřesnění – ve zmiňovaných volbách dostala Kotlebova Lidová strana Naše Slovensko osm procent hlasů, podle posledního průzkumu preferencí by ji dnes volilo deset procent a je třetí nejsilnější stranou v zemi. V listopadových župních volbách nasazují Kotlebovci celkem 350 kandidátů, víc než většina ostatních partají, což je hnědá lavina, která musí děsit slušné Slovensko.

Marian Kotleba | Foto: zdroj: YouTube.com

Nakonec se ale daly věci do pohybu. Už v květnu podal generální prokurátor návrh na rozpuštění Lidové strana Naše Slovensko, protože je extrémistická má fašistické tendence a porušuje ústavu. Prezident Andrej Kiska o ní mluví jako o nebezpečí pro demokracii už dlouho, ale přidal se k němu i premiér Fico a další ústavní činitelé. A teď se tedy v baště Kotlebovců – v Banské Bystrici – všichni domluvili, že podpoří jednoho kandidáta, který má dobrou šanci porazit Kotlebu ve volbách a sebrat mu jednu významnou tribunu, z níž otravuje veřejný prostor.

Samozřejmě – rozhodnou voliči 4. listopadu. Ale protože jsou tentokrát volby jednokolové – což před časem nesmyslně protlačila parlamentem vládní koalice – je dohoda proti Kotlebovi klíčovým předpokladem pro jeho porážku.

Tento slovenský příběh s Kotlebou je poučný i pro Česko – a další země. Viděli jsme, jak to vypadá, když extrémistické síly, antidemokrati a neofašisté vcházejí do volených sborů hlavním dveřmi – a to vinou naprostého selhání slušných politiků a stran. Ale naštěstí teď vidíme i naději - nástup kotlebů není neodvratný, je možné je společným odhodlaným postupem vytlačit na okraj společnosti, kam patří.

Petr Šabata Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme