Žádosti o příspěvky na bydlení trhají rekordy. Konečně

Příspěvek na bydlení čerpá rekordní počet domácností. Aktuální data resortu práce a sociálních věcí ukazují, že v září stát vyplatil 272 390 dávek v celkové hodnotě 1,7 miliardy korun. A to je opravdu hodně peněz. Svůj podíl na tom má kromě zvýšených nákladů spojených s bydlením – ať se bavíme o energiích, nebo rostoucích cenách bydlení obecně – i skutečnost, že se právě tato dávka konečně dostala ze stigmatizované zóny.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sociálně prostorovou nerovnost ovlivňuje nejvíce dostupnost vzdělání a nerovnost bydlení

Příspěvek na bydlení čerpá rekordní počet domácností (ilustračí foto) | Foto: MAKY.OREL | Zdroj: Pixabay | Licence Pixabay

Se sociálními dávkami se to má v Česku jednoduše: tak dlouho z nich politici a političky dělali téma a honili na nich laciné body, až se většina lidí v nouzi začala bát o ně žádat. A to přesto, že na ně domácnosti měly nárok.

Přehrát

00:00 / 00:00

Apolena Rychlíková: Žádosti o příspěvky na bydlení trhají rekordy. Konečně

Jenže s nástupem energetické krize, inflace i zdražováním základních životních potřeb obecně nastala změna. Alespoň tedy u příspěvku na bydlení, dávky, o kterou dlouhodobě žádal jen naprostý zlomek oprávněných lidí. Najednou se to láme a lidé zjišťují, že při stávajících cenách se bez pomoci státu neobejdou.

V pozadí rekordního počtu vyřízených žádostí ale zůstávají hned dvě podstatné oblasti. Tou první je zanedbaná politika bydlení. A tou druhou postavení pracujících na úřadech práce, kde se tyto dávky vyřizují.

Nadlidské výkony úředníků

Nemá smysl mlžit: stát v oblasti bydlení dlouhodobě zaspává. Až moc jsme totiž přijali mantru, že každý je svého štěstí strůjcem, že nám bydlení úplně vypadlo ze zřetele. Dopady jsou už delší dobu jasně viditelné: nedostupnost bydlení je jedním z největších problémů Česka.

Stát staví zoufale málo, jednání s developery o výstavbě dostupného bydlení se zadrhává a koupě bytu je pro celé sociální skupiny jen těžko dosažitelným snem. Alternativy, běžné v jiných zemích, jako je družstevní výstavba nebo snad vyšší zdanění nemovitostí, u nás také nemají příliš politické podpory.

A k tomu lidé v nájmech, které trápí hluboká nejistota. To i proto, že zvykem je uzavírat nájemní smlouvy na pouhý rok, což nájemníky staví do nezáviděníhodné pozice.

Stát prodloužil dobu proplácení náhradního výživného. Lidé ho teď můžou čerpat až čtyři roky

Číst článek

Je tedy logické, že se stále více lidí upíná k dávkám. Ty však v konečném důsledku krizi na poli bydlení řeší jen na chvíli, navíc nesystémově. Je samozřejmě dobře, že se domácnosti už nestydí o dávky žádat, jenže problém se tím jen odsouvá. Dávky vlastně subvencují nízké mzdy a vysoké nájmy. A navíc: dochází k opakovanému přetěžování úřadů práce.

Jsou to přitom právě zaměstnanci těchto úřadů, kdo dlouhodobě volá po navýšení mezd. Mají k tomu důvod: k jejich už tak dost přebujelé agendě přibyla s příchodem covidu, ukrajinských uprchlíků a drahých energií další práce, další potřební lidé.

Na platech ani personálních kapacitách se to však neprojevuje. A tak dnes musí tito státní úředníci podávat nadlidské výkony za absolutně nedůstojné mzdy.

Dá se očekávat, že trend v čerpání příspěvků na bydlení stále poroste. Není to a priori špatně, ale vláda by si spolu s tím měla uvědomit, že to s sebou nese hned několik dalších problémů. Zatím to však nevypadá, že by ji to jakkoliv trápilo.

Autorka je publicistka a dokumentaristka

Apolena Rychlíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme