Putin zahájil trolling Zelenského. Ten je ale zběhlejší

Po zvolení nového ukrajinského prezidenta přicházely do Kyjeva gratulace z různých zemí světa. Nikoli však z Ruska. Vladimir Putin se nechal slyšet, že Volodymyru Zelenskému ke zvolení popřeje, až uvidí, co je to za politika a jaké jsou jeho skutky.

Komentář Kyjev / Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volodymyr Zelenskyj, nový ukrajinský prezident

Volodymyr Zelenskyj, nový ukrajinský prezident | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Jenže Zelenskyj zatím žádné skutky z definice vykonat nemůže, protože jeho inaugurace se bude konat až za několik týdnů. Zato se Putin činit může a také se činí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Alexandr Mitrofanov: Putin zahájil trolling Zelenského. Ten je ale zběhlejší

Jako spouštěč k jeho krokům mohla posloužit Zelenského slova v prvním povolebním projevu, kdy oslovil postsovětské země a řekl: „Dívejte se na nás! Všechno je možné!“ Ruská hlava státu přece chce, aby bylo možné jen to, co sama povolí.

A tak zahájila trolling ukrajinského prezidenta. První Putinův výnos se týkal zjednodušeného poskytnutí ruského občanství obyvatelům separatistických oblastí na ukrajinském Donbasu. Zelenskyj se hned ozval na sociálních sítích. Tím se zásadně liší od Putina, který internet považuje za podezřelý západní vynález.

Ukrajinský prezident poradil ruským představitelům, aby s poskytováním pasů občanům Ukrajiny neztráceli čas. Připomněl, že ruské občanství zaručuje především bezbrannost před všudypřítomnou státní mocí, která zrušila svobodné volby a masivně porušuje lidská práva vlastních občanů.

Internet si pamatuje 

Za pár dnů to Kreml jistě nechtěně, ale brilantně potvrdil, když během prvomájových manifestací policie brutálně zakročila proti účastníkům povolené demonstrace v Petrohradu a násilím rozháněla mládežnický hudební festival v Moskvě.

Putin a ruské občanství pro všechny Ukrajince

Číst článek

Putin se pak schoval ještě hlouběji do zákopu a vystřelil další výnos, který značně rozšířil kategorie Ukrajinců, jimž hodlá Moskva poskytnout ruské občanství. Před televizními kamerami pak pokračoval v trollingu, když řekl, že nejlepší pro Rusy i Ukrajince by bylo společné občanství, protože jde o stejný národ.

Zelenskyj se opět ozval na sociálních sítích a napsal, že jediné, co mají společné, je státní hranice mezi Ruskou federací a Ukrajinou. Zareagoval také na zařazení své televizní show z roku 2011 na loajálním ruském kanálu NTV. Cíl byl zjevný, ukázat novou ukrajinskou hlavu státu jako komedianta.

Putin a jeho pomocníci však podcenili fakt, že pro Zelenského je prostředí, v němž se trolí, mnohem přirozenější než pro Putina s jeho těžkotonážním humorem petrohradské galerky.

Ukrajinský prezident tedy odpověděl: „Právě účast v televizních show mi přinesla popularitu na Ukrajině a koneckonců mi pomohla k tomu, že jsem byl zvolen prezidentem Ukrajiny. Vysílání této show, která byla natočena před mnoha lety, má tedy zvláštní souvislosti. Já totiž nemám v plánu udělat politickou kariéru v Rusku.“

Zelenskyj také vyjádřil potěšení, že ruští politici přešli do žánru, který je pro ně nový, a komunikují s ním ve veřejném prostoru. „Internet si jak známo všechno pamatuje a tuto diskusi budou sledovat miliony lidí na celém světě,“ poznamenal ukrajinský prezident, který se v tomto žánru cítí jako ryba ve vodě.

Alexandr Mitrofanov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme