Zemanův tah na Jeruzalém. Proč Česko urychlí přesun své ambasády?

Kdo si poslechl Zemanův inaugurační projev, moc se o jeho zahraničně politických záměrech nedozvěděl. Ve stejný okamžik se objevila informace, podle které hodlá Česko, snad právě na Zemanův popud, přesunout českou ambasádu v Izraeli do Jeruzaléma. A to dříve než ostatní Evropané, a možná ještě dříve, než tak učiní Američané.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Skalní dóm v Jeruzalémě | Foto: Štěpán Macháček | Zdroj: Český rozhlas

Informaci o urychlení příprav na tento krok přinesly jako první Lidové noviny. Na Hradě prý reagovali na zprávu, podle které i americká administrativa hodlá otevřít americkou ambasádu už během následujících týdnů, nepochybně v souvislosti s květnovými oslavami 70. výročí vzniku státu Izrael.  

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý komentář.

Spekuluje se i o přítomnosti Donalda Trumpa přímo na místě. Záměr je ostatně ohlášen i na stránkách amerického ministerstva zahraničí, stránky českého ministerstva i Hradu o našich případných záměrech v Jeruzalémě neinformují. 

Něco se děje 

Zemanovo mlčení o tak zásadním potenciálním kroku tedy kontrastuje s ruchem, který - možná - kolem celé věci panuje v zákulisí. O přesunu českého velvyslanectví prý jedná pracovní skupina, v níž jsou zastoupeni i pracovníci Ministerstva zahraničí a Úřadu vlády, přesto celá věc působí jako prezidentova iniciativa.  

A to tím spíše, že Zeman se dlouhodobě profiluje jako vyhraněný, dalo by se říci vyhrocený příznivec Izraele a o svém přání přesunout české velvyslanectví do Jeruzaléma mluvil už v minulosti. Praha samozřejmě může mít vlastní politiku a uznat Jeruzalém, byť třeba jen ten západní, za hlavní město Izraele. Česká republika tak v jistém ohledu už učinila na papíře, ambasádu zatím nechala, kde je, což se teď možná změní.  

Spojené státy přesunou svou ambasádu do Jeruzaléma nejspíš v květnu, píše Reuters

Číst článek

Jiná otázka je, zda se má takto dělat zahraniční politika. Zaprvé proto, že za zahraniční linii zodpovídá především vláda, pokud možno potvrzená parlamentem, nikoli hlava státu. V tomto případě je zřejmé, že se jedná o prezidentovu iniciativu, aktivně prosazovanou u jiných částí exekutivy.  

A zadruhé, pokud je pravda, že Zeman závodí s Trumpem, nebo i jen pokud pouze uplatňuje svou osobní zálivu, snaží se být originální, nebo se třeba zapsat do dějin, nejde o zrovna rozumný způsob dělání zahraniční politiky.  

A do třetice, otázka izraelsko-arabského konfliktu Zemanovi dlouhodobě slouží spíše jako prostředek vlastní sebeprezentace, nikoli jako otázka principu. Přitom při hovorech na toto téma opakovaně prokázal nečekaně slabou znalost faktů. 

Víme-li, co chceme 

Přesun ambasády do Jeruzaléma je politicky a bezpečnostně citlivé rozhodnutí, s nímž by měly být srozuměny nejen všechny důležité české instituce, ale musí být dobře projednáno a připraveno. Proto ani současný ministr zahraničí Stropnický nemluví o přesunu jako o něčem, co by bylo za rohem, i když i to se může ještě změnit. 

Česká republika, soudě podle veřejných informací, nevlastní v Jeruzalémě žádnou budovu, kterou by mohla rychle přizpůsobit pro tento účel. Nanejvýš může symbolicky otevřít zastoupení. Zbývá otázka, proč, proč teď a proč tímto způsobem.  

Jeruzalém mezi Paříží a Prahou

Číst článek

Přesun svého zastupitelství do Jeruzaléma ohlásila už Guatemala, mluví o tom i další neevropské státy. Je to ovšem jejich rozhodnutí, které může a nemusí souviset s postupem Spojených států.  

Sami Američané mají výhodu velmoci. Navíc mají k dispozici značné prostředky finanční a organizační. A v neposlední řadě vlastní na území Jeruzaléma hned několik budov. A i když hodlají vystavět ambasádu novou, teoreticky jim stačí změnit ceduli u některé stávající, což může opticky změkčit diplomatický dopad takového kroku. 

Rozmlžit ostrou hranici může i to, pokud bude jako dočasná americká ambasáda sloužit relativně nový konzulární úřad v ulici Davida Flussera, který leží na hranici mezi Jeruzalémem západním a východním, tedy tím, který si nárokují Palestinci.  

Jedna česká linka tady vlastně je, protože významný jeruzalémský historik novozákonní doby David Flusser vyrůstal před válkou v Praze a hovořil dobře česky. 

Jan Fingerland Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme