Zkažené sousto, které svět vyplivne, ale Brazilci budou dlouho trávit

Brazilský přítel, který byl v Praze tento týden na návštěvě, se mě zeptal: Jak podle tebe vnímají Češi Brazílii? Neváhal jsem a odvětil jsem mu, že jednoznačně pozitivně, není nic špatného, co bychom si tu vybavili při vyslovení názvu největší jihoamerické země. Brazilský karneval, fotbal, káva… Důvody k „brazilskému úsměvu“. Jenže i v Česku má teď Brazílie trochu zkaženou pověst.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dovoz masa ze zahraničí do Česka loni rekordně vzrostl (ilustrační snímek) | Foto: Lukas Budimaier | Zdroj: Fotobanka Unsplash

Zkuste se usmívat a zároveň se snažit jazykem vydolovat vlákno masa, které vám zalezlo mezi stoličky. Tak nějak ten brazilský úsměv teď vypadá. Jde právě o maso, o zkažené brazilské maso. Česko zpřísnilo na začátku května dovoz masa z Brazílie, bez důkladného otestování nesmí na trh. Měsíc před tím se našla salmonela ve dvou vzorcích brazilského kuřecího poté, co zavedla přísnější testování a omezila dovozy celá Evropská unie. A teď zcela zakázaly dovoz veškerého čerstvého hovězího Spojené státy.

Do čtyř restaurací v Praze a Plzni se dostalo brazilské maso nakažené salmonelou

Číst článek

Před pár týdny mne nadzdvihly skandální titulky v českých médiích jako „Brazílie zamořila svět zkaženým masem“. Zmalované etikety nalepené na nafukující se novinářské články. Můj brazilský přítel ale kroutí hlavou nad jinou věcí. Je totiž veterinář a viděl srovnatelné provozy na zpracování masa v Brazílii a v České republice. Ty brazilské se podle něj dají vybavením a hygienou srovnat s operačními sály nejlepších nemocnic. Nad těmi českými, které viděl, spíš ohrnoval nos. Nedovedu to sám posoudit, ale přítel Česko miluje a nemá důvod ho neprávem hanět.

Brazilský problém je jinde. Jak zjistili tamní vyšetřovatelé, někteří brazilští výrobci masa včetně těch největších podpláceli inspektory, aby přivírali oči nad kontrolami. Právě to je pravděpodobně i zdroj nebývale vysokého procenta odmítnutých zásilek masa do Spojených států i dalších zkažených balení určených k vývozu. Úplatky za to měly jít i brazilským vládnoucím politickým stranám. Podobně jako to bylo v obrovské korupční kauze kolem polostátního ropného gigantu Petrobras, která prohloubila politickou krizi a zhoršila i tu ekonomickou.

Čerstvá stopka pro dovoz brazilského hovězího do USA přitom může vyvolat řetězovou reakci dalších zákazů. Odhlédněme od toho, do jaké míry si teď mnou ruce domácí dodavatelé v USA nebo Evropě, kterým hraje odříznutí části konkurence do karet. Brazilská ekonomika teď dostává další ránu. Země je jedním z největších vývozců hovězího masa a drůbeže na světě a maso je v pořadí třetí nejvýznamnější položkou tamního exportu.

Česko vyhlašuje mimořádné opatření kvůli masu z Brazílie, tuny výrobků obsahují salmonelu

Číst článek

Závislost na komoditách je slabou stránkou řady zemí. Například Venezuela trpí dlouho trvajícím propadem cen ropy na světových trzích, protože je na vývozu ropy závislá. V případě brazilského masa to sice nebude takový zásah pro ekonomiku, ale je to obrovský políček pro pověst Brazílie obecně. A za něj nemůže žádná fluktuace světové ceny, kterou není jedna země sto ovlivnit. Za tenhle skandál může korupční prostředí v Brazílii, které dusí tamní ekonomiku čím dál víc.

Dá se lehce ukázat prstem na politiky, kteří si zvykli na úplatky jako významný potravinový doplněk svého života. I na podnikatele, kteří obří „všimné“ umně schovávají mezi jiné náklady na svou činnost. Další zkažené sousto, které tenhle systém vygeneroval, ale budou muset přežvykovat zase voliči.

David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme