Zlato pro Plzeň za zlaté a prašivé

Pouhých 51 diváků na zápasu, inzultace rozhodčího, hattrick za osm minut, oslava gólu stažením trenýrek nebo hráč močící před tribunou během utkání. To všechno už fotbalová liga v Česku zažila. Ale aby bylo o titulu rozhodnuto ještě před polovinou sezóny, to tu ještě nebylo. Až letos.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fanoušci FC Viktoria Plzeň

Fanoušci FC Viktoria Plzeň | Zdroj: ČTK

Zvlášť v tomto ligovém ročníku to asi nečekal nikdo, a tím spíš, že půjde o Plzeň. Vždyť zatímco do Prahy přilétaly zahraniční hvězdy jako Danny, Altintop, Mavuba, Janko, Ben Chaim a později i Stoch, na západě Čech si vystačili až na navrátilce Koláře s pár hráči bez valných mezinárodních zkušeností.

Bydlí na Plzeňsku, ale jsou sešívaní. 'Slavia má lepší kádr,' věří fanoušci ze západu Čech

Číst článek

Kouč Viktorie Pavel Vrba se inspiroval dávnou úspěšnou metodou trenéra bronzové reprezentace z Eura 2004 a svého někdejšího poradce u národního týmu Karla Brücknera. Ten rád pracovával s úzkou skupinkou hráčů, kterým prý přezdíval „zlatí“, zatímco těm ostatním „prašiví“.

Pětici hráčů nasadil Vrba do všech třinácti ligových utkání, dalších šest fotbalistů se dostalo aspoň na cifru 10 a Limberský zůstal na devíti jen vinou zranění.

To máme dohromady dvanáctku „zlatých“. Z nich jen Hájka s Kopicem nezažil Vrba při svém předchozím plzeňském angažmá.

Některým sice za tu dobu ubyla rychlost, ale kromě šedin jim přibyly zkušenosti, teď i motivace ukázat, že nejsou horší než zahraniční fotbalisté s pestrým životopisem, a především sehranost.

„Oni si víc rozumí, nám tyhle věci chybí. Přišlo hodně nových hráčů, je potřeba si na sebe zvyknout, ale každý zápas je jiná sestava a to je pak složité,“ uznal po nedělní porážce v Plzni i slávistický špílmachr Josef Hušbauer.

Zápas Plzeň - Slavia bude nadstandardní, bude se blížit Evropské lize, zní z obou táborů

Číst článek

„Má to vliv na naši hru, že to není ideální. Když mluvím za sebe, tak bych byl radši, kdybych věděl, že zprava a zleva hraje tři čtyři zápasy vždycky někdo, a vím přesně, co od nich čekat. Ale když každý zápas tam hraje někdo jiný a každý hráč má jiné návyky, je to takové složitější,“ doplnil.

Sázka na skoro neměnnou sestavu má samozřejmě i úskalí v podobě únavy a možných zranění, ale ta se paradoxně klíčovým hráčům Viktorie více méně vyhýbají, pomineme-li Limberského zlomeninu, kterou mu v souboji způsobil protihráč. Naopak Slavii na několik duelů vypadly opory jako Deli, Ngadeu nebo Danny.

Plzni samozřejmě v některých utkáních pomohlo trochu i štěstí. Ovšem způsob, jakým „s klackem zdolává sešívaný a rudý tank“ (jak taktiku boje chudšího západočeského klubu s těmi bohatšími pražskými nazval generální manažer Viktorie Adolf Šádek), je nehledě na to obdivuhodný.

Stálo by za to ho zapsat do příruček, jak vést a trénovat fotbalový klub. Možná i do těch vojenských.

Jan Suchan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme