USA 0:1 Česko

Když budeme tolerovat polské ‚zóny bez LGBT‘, dočkáme se ‚zón bez Čechů‘

Evropská komise se rozhodla finančně nepodpořit partnerství šestice polských měst a vesnic s jejich protějšky v jiných zemích Evropské unie. Stalo se tak proto, že se tato polská sídla vyhlásila, jako mnoho jiných polských měst a vesnic, „zóny bez LGBT“. Evropská komisařka pro rovné příležitosti Helena Dalliová, která v Komisi zastupuje Maltu, to zdůvodnila tím, že polská města svým krokem zpochybnila unijní hodnoty a základní práva.

Komentář Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

LGBT

LGBT | Zdroj: Pexels | CC0 1.0

„Ta musí být respektována všemi 27 členskými státy a tamními úřady,“ uvedla eurokomisařka. Přestože nejde o velké peníze, každé z polských měst a vesnic přišlo o dotaci v přepočtu asi 660 tisíc korun, bere se to v Polsku jako první výstřel ve válce o podmínění výplaty peněz z unijních fondů dodržováním státu práva a unijních hodnot.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý komentář Luboše Palaty

Polská pravicově populistická vláda krok Evropské komise odmítla jako diskriminační. Odkazuje se na katolické tradice své země, které prý dávají Polákům právo bojovat proti snahám sexuálních menšin o zrovnoprávnění. A hrozí žalobou u Evropskému soudu.

Stát práva

Ještě vážnější hrozbou pro polské příjmy z rozpočtu EU bylo varování místopředsedkyně Evropské komise Věry Jourové vedení šesti polských vojvodství, na jejichž území se nachází celkem asi osmdesátka měst a vesnic, které se vyhlásily „zónami bez LBGT“. Jourová je varovala, že „nediskriminace“ je podmínkou pro čerpání peněz z rozpočtu EU.

Vypadá to, že se Evropská komise rozhodla změnit dosavadní pravidla hry, kdy se právě cestou žalob u Evropského soudu snažila k autokracii směřující režimy v Polsku a Maďarsku pohnat k nápravě nebo zrušení některých protidemokratických kroků.

Soudní spory

Po posledním summitu Evropské rady, který jí dal do rukou nástroj v podobě přímého podmínění výplat z unijních fondů dodržováním státu práva, se zřejmě rozhodla jednat opačně.

V případě evidentních porušení právního státu a hodnot EU prostě peníze nevyplatit. A donutit tím postižený členský stát, aby to byl on, kdo se bude muset obrátit na Evropský soud a čekat měsíce či roky na výsledek soudní tahanice.

Jde o správný přístup, který dává úsilí Evropské komise o záchranu demokracie v Polsku či Maďarsku aktivnější roli. Jde však o to, aby se jasně stanovila hranice, kdy ještě jde o porušování právního státu a základů demokracie. A kdy tomu tak není.

U polských „zón bez LGBT“ ale tyto pochyby není třeba mít. Je to podobné, jako kdyby se česká města vyhlásila za „zóny bez Romů“ nebo „bez židů a muslimů“. Pokud bychom polské zóny „bez LGBT“ tolerovali, můžeme se dočkat „zón bez Čechů“. A asi se shodneme, že toho se nikdo z nás v Evropě dočkat nechce.

Autor je komentátor Deníku

Luboš Palata Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme