Zpráva OLAFu a hra o čas

Když přišla minulý týden informace o doporučení Evropské komise českým úřadům vyjmout farmu Čapí hnízdo z projektů financovaných evropskými fondy, těžko se to dalo chápat jinak, než že závěrečná zpráva Evropského úřadu pro boj proti podvodům, známého pod zkratkou OLAF, shledala ve věci přinejmenším nesrovnalosti.

Tento článek je více než rok starý.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český premiér Andrej Babiš na jednání Evropské rady v Bruselu

Český premiér Andrej Babiš na jednání Evropské rady v Bruselu | Foto: Eric Vidal | Zdroj: Reuters

Což nebylo překvapivé, když věc šetří česká policie a kvůli podezření z dotačního podvodu obvinila jedenáct osob. Včetně dvou poslanců Babiše a Faltýnka, v září už imunity zbavených sněmovnou.

Schillerová: O zveřejnění zprávy OLAF k Čapímu hnízdu rozhodneme před hlasováním o důvěře vládě

Číst článek

Do níž ale byli mezitím opět zvoleni, takže se – protože o to police znovu žádá – musí vydávací procedura opakovat. Tentokrát však s méně předvídatelným výsledkem, neboť Babiš je předsedou vlády a partie se posunula na značně vyšší stupeň.

Byť stále nic neukazuje, že by odmítavý postoj k policejní žádosti v dolní komoře převažoval. Ale co není dnes, pozítří být může. Opentleno argumenty jak státotvornými, tak o neprůhlednosti možná prý vskutku účelové kauzy.

V nepravou chvíli 

Do toho ovšem přichází pro Babiše v nepříhodnou chvíli zpráva OLAFu. A i když asi nebude obsahovat nic rezolutního, rozhodování poslanců o imunitě, ale i náladu veřejnosti může ovlivnit. Takže, jak to aspoň vypadá, se momentálně hraje o čas.

A ministerstvo financí, řízené členkou hnutí ANO, také tvrdí, že nejprve potřebuje právnickou analýzu, jestli smí informace OLAFu zveřejnit. Což chce například frakce Pirátů, a ze sněmovny jsou slyšet další zájemci o nahlédnutí do zprávy nezávislé evropské instituce.

A to čtrnáct dní před žádostí premiéra o důvěru vládě. Jíž pravděpodobně Babiš nezíská. Vzápětí přijde prvé a za další dva týdny druhé kolo prezidentské volby.

I kdyby v něm Miloš Zeman neuspěl, mandát by mu skončil až začátkem března a Babiše, jak předem avizoval, může pohodlně stihnout jmenovat šéfem kabinetu i podruhé. Odkládat lze ostatně i také hlasování pléna o imunitě s odkazem na rozsah vyšetřovacího spisu.

Příběhy 2017: Babiše obvinila policie v kauze Čapí hnízdo, přesto vyhrál volby a stal se premiérem

Číst článek

Nakonec se to stejně dozvíme 

Takže aspoň na nějakou dobu můžeme mít premiéra nestíhaného. Byť možná připraveného nakonec přece jen se vysněného postu vzdát, ustoupit do pozadí, vysunout na post šéfa vlády některého zástupce a smířit se s vidinou roky vleklého soudního řízení.

Během něhož však lze kabinet ministrů a vlastně celou zemi řídit takříkajíc mobilním telefonem. To vše by ale mohlo dost zkomplikovat už nynější zveřejnění stanoviska OLAFu. I když se v tajnosti dlouho nejspíš neudrží. Jako v Čechách přece skoro nic.

Ondřej Konrád Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme