Zrádci aneb jak se vyjednává o vládě

Kdyby nakonec ODS přece jen šla do koaliční vlády s hnutím ANO Andreje Babiše, byla by to zrada. Petr Fiala a spol. by se jistě dočkali nařčení, že zradili voliče a principy a zpronevěřili se před i povolebním slibům.

Komentář Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda hnutí ANO ANdrej Babiš a předseda ODS Petr Fiala

Předseda hnutí ANO ANdrej Babiš a předseda ODS Petr Fiala | Foto: Reuters/Martin Svozílek | Zdroj: koláž iRozhlas.cz

Zrada na slovenský způsob

Máme takový příklad z posledních jednání o vládě na Slovensku. V březnu 2016 skončily parlamentní volby v Bratislavě neočekávaně: vítězný Směr Roberta Fica dostal jen 28 procent hlasů a musel hledat partnery do koalice.

Toto není volební věštírna: kdo vyhrál a kdo sestavil vládu

Číst článek

Preferenčně nejsilnější pravicová strana Sieť se tak tak dostala do parlamentu, kam poprvé pronikla neonacistická strana Mariana Kotleby (přes 8 procent).

Nulový koaliční potenciál měla rovněž obskurní strana SME Rodina Boris Kollár (takřka 7 procent), jako ne úplně snadný partner se jevila Slovenská národní strana(8,6), 12 a 11 procent dostaly liberální strany SaS a OLaNO.

Maďarsko-slovenská strana Most-Híd matadora Bély Bugára získala 6,5 procenta hlasů a stala se žádanou nevěstou v koaličních jednáních. Nakonec se stala součástí vlády Roberta Fica a vysloužila si nálepku zrádce – voličů, principů i slibů. Tak trochu si ji zasloužila, ale úplně spravedlivé to nebylo a dodnes není.

Poučení ze slovenského sestavování vlády je pro menší strany jasné: nespěchat, vyjednat co nejlepší podmínky, být zcela transparentní a pohlídat si jeden velký programový cíl.

Třetí Ficova vláda

Robert Fico složil svoji třetí vládu velmi rychle – volby byly 5. března 2016 a ministry jmenoval prezident Andrej Kiska 23. března. Už deset dnů po volbách podepsaly budoucí koaliční strany – Směr, Slovenská národní strana a Most-Híd (k němuž přešlo několik poslanců Sítě, která taky vstoupila do koalice, ale rychle se rozpadla) – principy programu.

Chyba. Bugárovi hned vyčetli i někteří jeho spolustraníci, že skočil Ficovi do náruče moc rychle a jen kvůli touze být u moci.

Nejpravděpodobnější je menšinová vláda ANO, říká Filip. Komunisté budou o její podpoře jednat v pátek

Číst článek

Druhá chyba – Most získal jen dvě ministerská křesla (spravedlnost a životní prostředí), což bylo velmi málo s ohledem na to, že bez něj vláda nemohla vzniknout a jeho vyjednávací (vydírací) pozice byla velmi silná. A ještě k tomu Bugár a spol. svůj postup nevysvětlili jasně a nepochybně – takže si média i někteří straníci udělali závěr, že dohoda má i tajnou část a v ní je bůhvíco…

Třetí chybu zřejmě historie Bélovi Bugárovi odpustí: jako velké programové téma si strana zvolila boj s korupcí – a nějaké dílčí úspěchy zde necelé dva roky vládnutí dosáhla. Ale to velké, co třetí Ficova vláda pro Slovensko dělá, je něco jiného: nepochybná orientace na EU a NATO v nejasných časech. Přitom na začátku byl právě Most-Híd tím nejvěrohodnějším proevropským členem koalice. Teď si tenhle cíl a práci na něm přivlastnil šikovně premiér Fico. Pokud to někomu připomíná vládu ČSSD, lidovců a ANO, jejíž úspěchy připsali voliči Andreji Babišovi, je to přesný postřeh…

Na Most samozřejmě padají všechny temné stíny Ficovy vlády, které vytvořily Směr a SNS: neudržitelný ministr vnitra Robert Kaliňák, který čile obchodoval se známým podvodníkem s DPH; skandál s rozdělováním eurofondů na ministerstvu školství (SNS) a mnoho dalších. Bugár si na začátku spolupráce nevymínil do koaliční dohody, jak v takových případech musejí reagovat jeho partneři, ačkoliv věděl, jaké temné oligarchické pozadí má strana Směr a jak nevyzpytatelná je SNS.

Voliči zapomenou

Z povolebního průzkumu Medianu vyplývá, že voliči ODS mnohem víc než ostatní (88 procent) věří, že strana dodrží předvolební sliby a nepůjde do vlády s Andrejem Babišem. Koalice s ANO by pak vadila 67 procentům voličů ODS.

Ale Most na tom byl podobně – 83 procent jeho voličů těsně před volbami tvrdilo, že je pro ně nepřijatelná vláda Směru a SNS – s nimiž skončili v koalici (podle průzkumu agentury Focus pro deník SME).

Ale čas voličské rozhořčení odvál – preference Bugárovy strany se dnes pohybují nad 6 procenty, tedy na volebním výsledku, ačkoliv má přímého politického konkurenta – nacionalistickou Stranu maďarské komunity.

I kdyby Petr Fiala i Václav Klaus mladší (ODS) nakonec odolali všemu vábení, konzultaci s Bélou Bugárem jim lze jen doporučit. Ke všem zkušenosti Mostu s účastí ve velmi komplikované vládní koalici je potřeba dodat dvě poznámky: premiér Fico má za sebou více méně standardní stranu a nikdy nebyl obviněn z trestného činu, nevlastní média ani desítky firem.

A pozor, Slovensko není Česko. Abychom zmínili jen ten hlavní – propastný – rozdíl: v pondělí podepsali prezident, premiér a předseda parlamentu společné prohlášení adresované občanům, že sebevědomou, vlivnou a prosperující zemí může být Slovensko jen coby člen EU a NATO.

Petr Šabata Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme