Na festivalu 4+4 dny v pohybu se představí čeští i zahraniční umělci. K vidění je odlitek datlího hnízda

Již tento pátek startuje 24. mezinárodní festival současného umění 4+4 dny v pohybu. Na heslo celého festivalu Nikdo nemá nic reaguje výstava s názvem Nevšechno, jejíž vernisáž proběhne v pátek 4. 10. v 18:00. Pro tento účel vybral Kurátor Milan Mikuláštík takové umělce, kteří se vyjadřují k současným problémům společnosti.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Autoři dělají většinu děl přímo na míru prostoru. | Zdroj: Festival 4+4 dny v pohybu

Budova Desfourského paláce na Florenci je podle kurátora Milana Mikuláštíka v zoufalém stavu, ale jako prostor pro umění je víc než vhodná. Prázdnota místností, jejich rozpraskané zdi i vrzající podlahy ale doplňují mnohdy velmi zachovalé původní prvky, jako je secesní krb. Vystřídalo se tu spousta architektonických i designových vlivů a právě tady se v rámci výstavy Nevšechno potkávají nejrůznější výtvarníci všech možných generací z České republiky i zahraničí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Začíná festival 4+4 dny v pohybu. Poslechněte si celou reportáž.mp3

Autoři dělají většinu děl přímo na míru prostoru. „V podstatě díky polyuretanové pěně jsem vytvořil takový první pokus odlitku prostoru po datlovi. Využívám většinou stromy, které jsou duté nebo které neslouží již svému původnímu významu. Snažím se nezasahovat do jejich přirozeného prostředí. Ten tvar je determinovaný tím samotným datlem,“ uvedl jeden z umělců Michal Machciník z Košic, který v paláci nainstaloval odlitky hnízda po datlovi.

Vážná témata letos hýbou i divadelními projekty. Festival 4+4 dny v pohybu nabídne celkem devět zahraničních představení a to například v divadle Archa nebo Ponci. „Hledáme inspirace, které v Čechách nevidíte, protože umělci pracují s formami a technologiemi, které vlastně nejsou běžné a obvyklé,“ vysvětluje Pavel Štorek z organizačního týmu festivalu, který nabídne i pět českých divadelních premiér.

4+4 dny v pohybu nabídnou do 12. října kromě výstavních a divadelních projektů také přednášky a diskuze.

Zuzana Filípková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme