Absolutním vítězem Designbloku je Velčovský. Ocenění získal za instalaci lustrů z kýblů

Absolutním vítězem udílení cen v rámci 18. ročníku tuzemské přehlídky designu a módy Designblok se v neděli stal Maxim Velčovský. Přímo pro Designblok například vytvořil instalaci připomínající obří lustry z plastových barelů nazvanou Slunečnice, sdělila mluvčí přehlídky Bára Švehlová. Designblok se koná do pondělí v Průmyslovém paláci na pražském Výstavišti i dalších místech Prahy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Maxim Velčovský (Qubus design) / CZECH GRAND DESIGN 2007

Maxim Velčovský (Qubus design) / CZECH GRAND DESIGN 2007 | Foto: Press kit

Vedle hlavní ceny pořadatelé udělili ještě 11 cen. V kategorii nejlepší nový nábytek vybrali kolébku Tutu, kterou pro firmu Devoto navrhli Roman Vrtiška a Vladimír Žák. Spolupracují spolu už od studia na Vysoké škole uměleckoprůmyslové. Vrtiška už na škole sklízel úspěchy - v roce 2008 dostal Národní cenu za studentský design za lavičku do města. S Vladimírem Žákem se věnují projektům z oblasti architektury, produktového designu i designu grafického.

Jako nejlepší kolekci šperků na Designbloku porota vybrala prezentaci dvojice šperkařů Zdeněk Vacek a Daniel Pošta, kteří tvoří pod značkou Zorya. Před čtyřmi lety získali titul Grand designér roku za kolekci Virus, v níž experimentovali s chemickými procesy, zkoušeli nejprve řetízky z provazů porůst krystaly kamence a následně vytvořili šperky z červeného zlata nebo chirurgické oceli se surovými diamanty, perlami a pyrity. V neděli bodovali s kolekcemi Cluster, Formula a Graft.

Vše za 39. Designér Velčovský vystavuje v Moravské galerii v Brně

Číst článek

Nejlepší kolekci svítidel má značka Bomma, která také tradičně boduje na výročních oborových cenách Czech Grand Design. Porota jí nedělní cenu udělila za kolekce Soap, již navrhl Ota Svoboda, a Phenomena, jednoduchá svítidla geometrických tvarů navržená studiem Dechem, loňským hlavním vítězem cen Czech Grand Design. Ty pořádá agentura Profil Media, stejně jako Designblok.

Velčovský se podle pořadatelů při tvorbě Slunečnic inspiroval českým kutilstvím a Přemkem Podlahou.

Lustry z kýblů

„Speciální lustry zhotovené z plastových kýblů dotvářely krajinu Designérie ve střední hale Průmyslového paláce," uvedla.

„Tvorbu Maxima Velčovského mohli návštěvníci zhlédnout také v Art House, kde se tradičně představují projekty na pomezí umění a designu a Velčovský v něm vystavil lustr Memento Mori, který vyrobila značka Lasvit. V Superstudiu byl k vidění návrh okna pro českou značku Janošík Okna-Dveře,“ doplnila.

Novinky na Designbloku představily zhruba dvě stovky tvůrců. Českou premiéru měl na přehlídce také nový automobil Škoda Kodiaq

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme