Hned dvě nominace pro českou animaci. Snímek SH_T HAPPENS bude bojovat o Césara i Oscara

Do boje o filmového Oscara půjde za Českou republiku vedle Šarlatána Agnieszky Hollandové také animovaný snímek SH_T HAPPENS. Film režisérů Michaely Mihályiové a Davida Štumpfa se kvalifikoval do kategorie nejlepší krátkometrážní animovaný film. Snímek se zároveň bude ucházet o prestižní francouzskou filmovou cenu César. V pondělí to sdělila za tvůrce filmu Marta Jallageas.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ze snímku SH_T HAPPENS

Po filmu Dcera bude o prestižní cenu bojovat i další český animovaný film. | Zdroj: BFILM

Nominace do nejlepší desítky v cenách Americké filmové a televizní akademie budou vyhlášeny v únoru a o vítězi se rozhodne 25. dubna 2021 v Los Angeles. Naposledy se z českých filmů o toto ocenění ucházel loni loutkový film Dcera, který postoupil až mezi pět nominovaných filmů.

Zároveň se SH_T HAPPENS kvalifikoval mezi 12 nejlepších krátkých animovaných filmů a bude se ucházet o cenu César, kterou udílí Francouzská filmová akademie. Předávání těchto cen bude v únoru příštího roku. Film vznikl v koprodukci se Slovenskem a Francií, na výrobě se podílela i mezinárodní televizní stanice Arte.

Nejlepší filmem se na festivalu Ji.hlava stal dokument Nová šichta. Cenu obdržel i výtvarník Aj Wej-Wej

Číst článek

„Jsem rád, že česká animace získává čím dál větší prestiž na mezinárodním poli a naše filmy jsou stále úspěšnější nejen na festivalech, ale objevují se i v programech zahraničních televizních stanic jako Arte nebo Canal +, případně na VOD platformách. Doufám, že takovou možnost budeme mít i v Česku a film SH_T HAPPENS přineseme divákům nejen v kinech a na VOD platformách, ale i na televizní obrazovky,“ uvedl producent filmu Peter Badač.

SH_T HAPPENS měl světovou premiéru na přehlídce v Benátkách v roce 2019 a byl uveden i na festivalu Sundance v USA. Od své premiéry objel více než 100 festivalů a získal 14 ocenění. Čeští diváci mohli snímek vidět v kinech v rámci pásma FAMU v kině 01 nebo si ho mohou pustit na VOD platformě Dafilms.cz.

Film vznikl v česko-slovensko-francouzské koprodukci, podpořil ho Státní fond kinematografie, slovenský Audiovizuálny fond, grantový program Evropské unie Kreativní Evropa MEDIA, francouzský fond CNC a fond Procirep-Angola. 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme